Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Senat za zmianami w zasadach ochrony roszczeń pracowników przy restrukturyzacji

0
Podziel się:

Senat nie zaproponował w czwartek poprawek do nowelizacji ustaw o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy oraz o roszczeniach pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Chodzi o dostosowanie tych ustaw do przepisów Prawa restrukturyzacyjnego.

Senat za zmianami w zasadach ochrony roszczeń pracowników przy restrukturyzacji
(Fotolia)
bETqLqrp

Za przyjęciem nowelizacji ustaw było 75 senatorów, jeden był przeciw, a od głosu wstrzymało się dwóch.

Sprawozdawca Aleksander Szwed (PiS) mówił podczas środowej debaty nad nowelą, że główną istotą zmian jest dostosowanie obowiązującej ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy do stanu prawnego, który obowiązuje w związku z wejściem w życie 1 stycznia br. Prawa restrukturyzacyjnego.

Uchwalone przez Sejm poprzedniej kadencji Prawo restrukturyzacyjne określa, że celem postępowań restrukturyzacyjnych - oprócz zaspokojenia wierzycieli - ma być przede wszystkim ratowanie firmy i pozostawienie jej w obrocie gospodarczym. W ustawie ograniczono uprzywilejowanie wierzytelności publicznoprawnych - w pierwszej kolejności zaspokajane mają być należności pracowników, a zaległości wobec ZUS będą realizowane tylko do trzech lat wstecz.

bETqLqrr

W nowym Prawie restrukturyzacyjnym wprowadzono też zmiany w zasadach postępowań upadłościowych i naprawczych firm.

Nowelizacja dostosowuje do tych zmian zasady chroniące roszczenia pracowników i miejsca pracy. Nowe przepisy wskazują m.in. właściwe podstawy prawne dla wydania rozporządzeń i składania wniosków.

Krótka, licząca trzy akapity nowelizacja, ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia. Teraz trafi do podpisu prezydenta.

bETqLqrS
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)