Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Senior-WIGOR. Rusza program dla osób starszych

1
Podziel się:

Jeszcze w tym roku ma powstać pierwsze sto placówek dziennego pobytu dla osób powyżej 60. roku życia.

Senior-WIGOR. Rusza program dla osób starszych
(STANISLAW KOWALCZUK)
bEEqCPFN

Do 2020 r. ma ich być ponad 1,2 tys. za 370 mln zł - poinformowała w poniedziałek premier Ewa Kopacz.

Szefowa rządu rozmawiała w Warszawie z przedstawicielami Gminnych Rad Seniorów o programie Senior-WIGOR. - Jeszcze w tym roku będziemy uruchamiać pierwsze sto placówek dziennego pobytu dla ludzi powyżej 60. roku życia - powiedziała Kopacz na konferencji prasowej po spotkaniu.

- Niezależnie od tych stu powstanie do roku 2020 ponad 1,2 tys. takich domów dziennego pobytu dla seniorów - dodała.

bEEqCPFP

Kopacz relacjonowała, że rozmawiała z seniorami o tym, by "nie uszczęśliwiać" ich rządowym pomysłem. Przypomniała, że opieka nad seniorami jest zadaniem własnym gmin, które nie zawsze są w stanie to finansować. - Stąd dofinansowanie z budżetu państwa - zaznaczyła premier.

Mówiła, że rząd nie chce, by samorządy decydowały, jak seniorzy mają sobie urządzić placówki dziennego pobytu, które są przecież dla nich dedykowane. - Dlatego też poprosiliśmy dziś przedstawicieli gminnych rad seniorów, aby czynnie uczestniczyli w organizowaniu i tworzeniu tego projektu - powiedziała szefowa rządu.

Przypomniała, że od poniedziałku do końca czerwca samorządy mogą aplikować o rządowe dotacje na domy Senior-WIGOR. Samorządy - zdaniem Kopacz - są przygotowane, by składać aplikacje, bo były już informowane o tej możliwości przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Na konferencji prasowej premier Kopacz zaprezentowano film promujący placówki dziennego pobytu dla seniorów. Celem programu Senior-WIGOR ma być zapewnienie wsparcia seniorom m.in. poprzez umożliwienie korzystania z oferty opiekuńczej, aktywizującej, edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej oraz prozdrowotnej.

bEEqCPFV

"Ten projekt to spłata długu"

- Troska o seniorów to nasza wspólna sprawa, bez względu na to, czym się zajmujemy i w jakim wieku jesteśmy. Osoby starsze to nasze najbliższe otoczenie – to nasi rodzice i dziadkowie. Tak samo, jak oni troszczyli się o nas, uczyli i byli dla nas wsparciem, tak my teraz mamy okazję im się odwdzięczyć. Senior-WIGOR to dla mnie szczególny projekt i w pewnym stopniu spłata długu wobec starszych pokoleń - mówi z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Program adresowany jest do osób niepracujących w wieku 60+. W dziennym domu Senior-WIGOR będą mogli spędzić co najmniej 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Znajdzie się w nim pomieszczenie m.in. do: wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu). Zapewniony będzie także ciepły posiłek. Ma to być więc połączenie uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego.

Na program przeznaczone jest 370 mln zł, z tego 30 mln zł w 2015 r. Jednostka samorządu terytorialnego może uzyskać jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie placówki do 80 proc. całkowitych kosztów, ale nie więcej niż 250 tys. zł. Na adaptację budynku przewidziano nie więcej niż 180 tys. zł, natomiast dotację na wyposażenie domu jednorazowo w wysokości nie wyższej niż 70 tys. zł. Z budżetu państwa zostanie również sfinansowana 1/3 kosztów utrzymania seniora w domu dziennym, ale nie więcej niż 200 zł miesięcznie.

bEEqCPFW

Dzienny dom Senior-WIGOR może powstać we współpracy z innymi instytucjami i organizacjami. Ofertę będzie można poszerzyć na usługi świadczone poza siedzibą domu.

Jednostki samorządu terytorialnego, które będą aplikowały o dotację muszą posiadać własny wkład finansowy w wysokości nie mniejszej niż 20 proc. całkowitego kosztu. Projekty będą realizowane na podstawie umów jednorocznych od 1 lipca do dnia 31 grudnia 2015 r - czytamy w komunikacie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Zobacz również w Money.pl: Jesteśmy coraz starsi. Kto będzie na nas pracował?

Czytaj więcej:

bEEqCPFX
bEEqCPGq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
POlak
2 lata temu
Ale mnie rozbawił program POKO, powodzenia.