Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Siergiej Ławrow ostro o sankcjach Zachodu: Mają spowodować zmianę władz w Rosji

0
Podziel się:

Zachód chce zmiany władz w Moskwie - komentuje minister spraw zagranicznych Rosji.

Siergiej Ławrow ostro o sankcjach Zachodu: Mają spowodować zmianę władz w Rosji
(PAP/EPA)

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oskarżył Zachód o to, że wykorzystuje sankcje gospodarcze, nałożone na Moskwę za jej rolę w kryzysie ukraińskim, do sprowokowania zmiany władz w Rosji. Szef rosyjskiej dyplomacji powiedział, że kiedy międzynarodowe sankcje nakładano na inne kraje, na przykład Iran czy Koreę Północną, retorsje planowano tak, by nie szkodziły gospodarce tych krajów._ - Tymczasem teraz osoby publiczne w krajach zachodnich mówią, że trzeba nałożyć sankcje, które zniszczą rosyjską gospodarkę i wywołają społeczne protesty _ - dodał.

_ - Jeśli chodzi o koncepcję ukrytą za wykorzystaniem środków przymusu, Zachód wyraźnie pokazuje, że nie chce zmusić Rosji do zmiany polityki, lecz że chce zapewnić zmianę władz _ - powiedział cytowany przez agencję TASS Ławrow na spotkaniu Rady ds. polityki zagranicznej i obronnej w Moskwie.

W tym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że _ kolorowe rewolucje _ w innych krajach są ostrzeżeniem dla jego kraju. Kreml od lat dostrzega w nich próbę Zachodu, by ingerować w sprawy państw byłego ZSRR, uznawanych przez rosyjskich przywódców za wyłączną strefę wpływów Moskwy.

Zachodnie sankcje obejmują m.in. ograniczenie dostępu do rynków kapitałowych rosyjskim bankom i firmom państwowym z sektora naftowego i zbrojeniowego, zakaz eksportu broni, dostarczania zaawansowanych technologii i usług dla sektora naftowego oraz zakaz eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla odbiorców wojskowych.

Działania te przyczyniły się do znacznego obniżenia kursu rubla względem dolara amerykańskiego od początku roku.

Putin, którego popularność w kraju znacząco wzrosła od anektowania w marcu należącego do Ukrainy Krymu, twierdzi, że państwa Zachodu stały za pozbawieniem władzy prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Zachód za kryzysową sytuację w tym kraju obwinia Rosję.

Wczoraj sekretarz stanu USA John Kerry zaapelował do Rosji o wycofanie swoich żołnierzy ze wschodu Ukrainy, gdzie prorosyjscy separatyści walczą z ukraińskimi siłami rządowymi. Rosja odpiera zarzuty o udzielanie rebeliantom wsparcia w postaci żołnierzy i broni.

Powrót do starych relacji? "Nie ma takiej możliwości"

Rosja nie widzi możliwości powrotu do starych zasad współpracy z Europą. To oświadczenie szefa rosyjskiej dyplomacji na posiedzeniu Rady do spraw polityki zagranicznej i obrony. _ - Biznes po staremu już nie jest możliwy _ - cytuje agencja TASS wypowiedź Siergieja Ławrowa.

Rosyjski minister powiedział, że Moskwa nie zamierza _ strzelać sobie w stopę _ i rezygnować ze współpracy z Unia Europejską. Jednak dodał, że muszą zmienić się warunki współpracy. Według Siergieja Ławrowa, do tej pory to Unia Europejska narzucała swoje warunki. Teraz, stwierdził szef rosyjskiej dyplomacji, trzeba budować nowe kontakty między dwiema przestrzeniami gospodarczymi: Unią Europejską i Unią Euroazjatycką.

Zapowiedział przy tym, że Moskwa jest gotowa rozpocząć rozmowy na temat wspólnej strefy wolnego handlu między obiema uniami. Propozycja taka ma paść w trakcie najbliższego spotkania ministrów spraw zagranicznych, na forum Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Skutki sankcji? Prognozy w dół

Euler Hermes skorygował w dół prognozy wzrostu gospodarczego w Rosji do -0,6 proc. w 2014 roku i +1 proc. w 2015 roku. W ocenie jego ekspertów, rzeczywisty PKB Rosji wzrósł w I kwartale zaledwie o 0,1 proc. kwartał do kwartału, hamowany poprzez tonące inwestycje brutto (inwestycje w dobra trwałe, produkcyjne i zapasy) oraz słabnący handel zagraniczny.

Podczas gdy całościowy wpływ zakazu na zachodnie gospodarki pozostaje ograniczony (aczkolwiek będzie mieć ujemny wpływ na przedsiębiorstwa działające w tym sektorze), to prawdopodobnie zwiększy inflację w Rosji (wynoszącą 7,5 proc. r/r w lipcu) i skutkować dalszym zacieśnianiem polityki pieniężnej. Rosja jeszcze w lipcu, przed trzecią fazą sankcji podniosła stopy procentowe o 50 punktów bazowych do 8 proc., ostatnio do 9,5 proc.

W wyniku znacznego odpływu kapitału następuje spadek wartości rubla, wzrost kosztów kredytu dla rosyjskich banków i spółek oraz zmniejszenie wpływów z wymiany handlowej z krajami zachodnimi. Dlatego Euler Hermes przewiduje, że aktywność gospodarcza w Rosji znacznie zmniejszając się w drugim półroczu, wpłynie na obniżenie PKB w ujęciu rocznym w 2014 r. o -0,6 proc.

Rosyjskie branże, które są zagrożone i wymagają uwagi dostawców, to: przemysł gazowy, naftowy, hutniczy, górniczy, transportowy i telekomunikacyjny.

Szczególnie narażone na ryzyko ze względu na ich zależność od importu z Rosji ropy i gazu oraz silnych połączeń handlowych są: Finlandia, Słowacja, Litwa, Estonia oraz Republika Czeska.

Wśród największych krajów europejskich najbliższe więzi z Rosją posiadają Niemcy, Holandia i Belgia, czego dowodem jest strata przez nie 0,2-0,3 punktu proc. tempa rocznego wzrostu PKB, ze względu na efekty uboczne embarga w wymianie handlowej. W przypadku Polski, Euler Hermes szacuje je natomiast nawet 0,4-0,5pp.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/84/m326740.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rosyjska-aneksja-krymu-ambasador-ukrainy,6,0,1662982.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Nie można darować Moskwie aneksji Krymu"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/53/m322101.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/siergiej-lawrow-nie-ma-alternatywy-dla,133,0,1661317.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Nie ma alternatywy dla współpracy Rosja-UE"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/1/m324865.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ocenili-skutki-sankcji-ue-i-rosyjskiego,152,0,1655960.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ocenili skutki sankcji UE i rosyjskiego embarga
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/168/m306088.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sankcje-wobec-rosji-pozostaja-bez-zmian,83,0,1647955.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Co z sankcjami wobec Rosji?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)