Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Skandal z poduszkami Takaty ciąży na wynikach Hondy

Skandal z poduszkami Takaty ciąży na wynikach Hondy

Fot. j_lai / Flickr (CC BY 2.0)

W pierwszych trzech miesiącach 2016 roku japoński producent samochodów Honda odnotował stratę netto w wysokości 93,4 mld jenów (859,56 mln USD), To duże zaskoczenie dla rynku - według prognoz zebranych przez Thomson Reuters spółka miała zaraportować zysk 115,35 mld jenów - informuje Reuters.

Po opublikowaniu wyników w piątek, akcje Hondy na giełdzie w Tokio spadły o ponad 2 proc.

Trzeci pod względem sprzedaży japoński producent samochodów ogłosił, że koszty związane z wycofaniem wadliwych poduszek wyprodukowanych przez koncern Takata pochłonęły w zakończonym roku finansowym aż 436 mld jenów, podczas gdy rok wcześniej było to 120 mld jenów.

W zakończonym roku finansowym wydatki na zapewnienie jakości były o 267 mld jenów większe od pierwotnie zakładanych po tym, jak amerykański Departament Transportu nakazał wycofanie potencjalnie śmiertelnych poduszek powietrznych pochodzących od japońskiego producenta części samochodowych - Takata.

W samochodach, w których zainstalowane były poduszki tej firmy z wadliwym systemem nadmuchiwania, doszło do 11 wypadków śmiertelnych. W większości były to samochody wyprodukowane przez koncern Honda - największego klienta Takaty.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie