Skarb Państwa stracił miliony przez fikcyjny handel numizmatami?

Jak informuje CBA, mężczyzna pochodzący z woj. śląskiego zajmował się handlem numizmatami. Ustalenia śledczych wskazują, że w wyniku przestępczego procederu fikcyjnej sprzedaży ich za granicę i stosowaniu zerowej stawki VAT, Skarb Państwa mógł stracić ponad 2 mln zł.

Obraz
Źródło zdjęć: © Eric Golub/flickr (CC BY 2.0)

Skarb Państwa mógł stracić ponad 2 miliony złotych na fikcyjnym eksporcie do Niemiec cennych numizmatów, czyli monet i banknotów mających wartość kolekcjonerską. Agenci CBA z Katowic zatrzymali biznesmena podejrzanego o udział w tym procederze.

Jak informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne, mężczyzna pochodzący z województwa śląskiego zajmował się handlem numizmatami. Ustalenia śledczych wskazują, że w wyniku przestępczego procederu fikcyjnej sprzedaży ich za granicę i stosowaniu przy tym zerowej stawki VAT, Skarb Państwa mógł stracić ponad 2 miliony złotych.

Obraz

Funkcjonariusze CBA na poczet przyszłych kar i grzywien zarekwirowali mienie o szacunkowej wartości około 180 tysięcy złotych. Prokurator przedstawił zatrzymanemu mężczyźnie zarzuty karno-skarbowe oraz tak zwanego prania brudnych pieniędzy. Wobec podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczenia majątkowego. Zarzuty dotyczące prania brudnych pieniędzy usłyszała jeszcze jedna osoba.

CBA podkreśla, że śledztwo jest rozwojowe i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Wybrane dla Ciebie