Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Zakupy w internecie. KRD: w ciągu roku zadłużenie wzrosło o jedną trzecią

2
Podziel się:

Jak podał Krajowy Rejestr Długów, w październiku 2016 roku zadłużenie sklepów internetowych w Polsce wynosiło 172 mln zł. W ciągu roku wzrosło do ponad 231,1 mln zł.

Zadłużenie sprzedawców internetowych działających na polskim rynku wynosi ponad 231 mln zł, czyli w ciągu roku wzrosło o jedną trzecią - wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA i programu Rzetelna Firma.

Jak podał Krajowy Rejestr Długów, w październiku 2016 roku zadłużenie sklepów internetowych w Polsce wynosiło 172 mln zł. W ciągu roku wzrosło do ponad 231,1 mln zł.

- W rejestrze dłużników figurują już 3 362 podmioty z tej branży. Są to zarówno samodzielne e-sklepy, jak i firmy prowadzące sprzedaż w serwisie Allegro. Rok wcześniej było ich tam wpisanych 3 069. Obecnie mają one łącznie 22 531 różnorodnych niezapłaconych zobowiązań wobec kontrahentów - powiedział prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

Według KRD z płatnościami zalegają głównie sprzedający towary w serwisie Allegro. Są oni winni wierzycielom ponad 190 mln zł wobec 142 mln zł rok wcześniej. W rejestrze wpisanych jest 2 729 podmiotów handlujących za pośrednictwem tej platformy. Z problemem wypłacalności borykają się także sklepy prowadzące sprzedaż przez własne witryny. Są one winne wierzycielom 40,5 mln zł.

Zobacz także: Zobacz także: Wiedzą o tobie wszystko. Jak sklepy śledzą smartfony klientów?

Jak zaznaczył prezes Rzetelnej Firmy Mirosław Sędłak, to informacje szczególnie istotne przed zbliżającym się okresem gwiazdkowych zakupów. - Jeśli sklep jest zadłużony u dostawców towarów, możemy nie doczekać się zamówionego prezentu (...) Pamiętajmy, że na rynku funkcjonują "Dobre Zasady e-commerce", określające kryteria wiarygodności sklepów internetowych - przypomniał.

Jak dodał, e-sklepy powinny m.in. udostępniać swoje pełne dane, a nie jedynie e-mail, umożliwiać kontakt poprzez formularz online oraz telefoniczny, a takze wskazywać procedurę zwrotów i reklamacji. Ponadto, należy sprawdzić, czy sprzedawca nie figuruje w Krajowym Rejestrze Długów, oraz czy ma na swojej stronie Certyfikat Rzetelności.

Rekordzistami pod względem wartości długów są e-sklepy z województwa mazowieckiego, które nie zapłaciły partnerom ponad 43 mln zł, a także z województwa śląskiego, zalegające z zapłatą prawie 41 mln zł. Tuż za nimi plasują się wirtualne sklepy z Małopolski (32,5 mln zł) oraz Pomorskiego (prawie 23 mln zł).

Głównym wierzycielem internetowych sprzedawców jest, jak wynika z badania, branża finansowa. Bankom, firmom leasingowym i pożyczkowym, faktorom i ubezpieczycielom są oni winni ponad 44 mln zł. Na 21 mln zł opiewają niezapłacone rachunki za telefon.

Zgodnie z branżowymi szacunkami wartość rodzimego rynku e-commerce jest oceniana, jak wskazał KRD, na "36-40 mld zł ze zdecydowaną tendencją wzrostową w perspektywie kolejnych kilku lat".

Trzecia edycja badania "Długi e-handlu w Polsce" została przeprowadzona przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA i program Rzetelna Firma 2 października 2017 r. na podstawie danych z bazy KRD. Poprzednie odbyły się w 2016 i 2015 r.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
nika
7 lat temu
Dla mnie zakupy online zawsze były obarczone ryzykiem. Ale że są bardzo wygodne nie chcę z nich rezygnować. Faktycznie dobra rada z tym certyfikatem Rzetelna Firma, widziałam go w firmach w realu, więc jest to jakiś wyznacznik uczciwości.
m-53
7 lat temu
Tak się kończy próba prowadzenia interesów (m.in. handlu) na marży 2%. Milion obrotu nie tak łatwo zrobić a 2% starcza ledwie na ZUS i podatek dochodowy. Na prąd i telefon już zabraknie. O realnym dochodzie na chleb i piwo już nie wspomnę.