Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Żabka może zostać sprzedana. Ile zarobi właściciel?

0
Podziel się:

Agencja Reuters dotarła do informacji, z której wynika, że fundusz Mid Europa bada możliwość sprzedaży sieci sklepów wielobranżowych Żabka. Transakcja mogłaby przynieść właścicielowi miliard euro.

Żabka może zostać sprzedana. Ile zarobi właściciel?
(materiały prasowe)

Fundusz private equity Mid Europa, który zajmuje się inwestowaniem głównie w spółki z Europy Wschodniej, bada możliwość sprzedaży sieci sklepów wielobranżowych Żabka. Sieć ta działa w Polsce pod dwoma markami: Żabka i Freshmarket.

Jak twierdzi Reuters, Mid Europa prowadzi aktualnie rozmowy z bankami na temat sprzedaży sieci sklepów lub wprowadzenia jej na giełdę. Agencja uzyskała te informacje od źródeł zbliżonych do funduszu, jednak nie udało jej się uzyskać oficjalnego komentarza w tej sprawie od Mid Europa.

Informatorzy Reutersa twierdzą, że potencjalna wartość transakcji może wynieść miliard euro. W 2011 roku fundusz kupił sieć Żabka za 400 mln euro. Była to wówczas jedna z największych transakcji na rynku handlowym w Polsce.

W ciągu kilku tygodni Mid Europa powinien zatrudnić doradcę, który zajmie się sfinalizowaniem transakcji.

Sieć Żabka powstała w 1998 roku. Założona została przez poznańskiego biznesmena Mariusza Świtalskiego, jednak przez ostatnie lata była w rękach funduszy. Najpierw w 2007 roku kupił ją fundusz Penta Investments, potem w 2011 roku przejął Mid Europa.

Na koniec 2015 r. sieć Żabka miała 4200 sklepów, a w tym roku planowała uruchomić kolejne 400-500 punktów.

Portal Wiadomości Handlowe przypomina, że w 2015 roku w sieci Żabka nastąpiły zmiany na stanowisku prezesa i dyrektora finansowego. Zdaniem ekspertów, to mógł być już pierwszy znak świadczący o tym, że sieć jest przygotowywana do sprzedaży.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)