Notowania

Ustawa o SKOK-ach. Andrzej Duda podpisał nowelizację

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Nowela zakłada m.in. wydzielenie małych kas, które będą podlegać nieco innym procedurom nadzorczym ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. Nowe prawo jest efektem decyzji Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WITOLD ROZBICKI/REPORTER)

Nowela wprowadza definicję "małej kasy". Będzie nią spółdzielcza kasa, której "suma aktywów bilansu kasy na koniec roku obrotowego nie przekraczała 20 mln zł", a także "średnioroczna liczba członków kasy w ostatnim roku obrotowym nie przekraczała 10 tys. osób". W myśl ustawy małe kasy nie będą też mogły wydawać pieniądza elektronicznego.

Po wejściu w życie ustawy, nadzór nad "małymi kasami" ma nadal sprawować KNF, ale ma on być "adekwatny do stopnia skomplikowania prowadzonej przez kasy działalności". KNF ma też stosować wobec małych kas "środki łagodniejsze, jeśli nie ma konieczności stosowania środków dalej idących".

Nowe przepisy znoszą obowiązek funkcjonowania w małej kasie komisji kredytowej. Tym samym decyzja kredytowa będzie podejmowana na poziomie zarządu kasy.

Powodem nowelizacji ustawy o SKOK-ach było wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31 lipca 2015 r. TK orzekł wtedy, że ustawa o SKOK-ach z 2009 roku, w zakresie nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) nad "małymi kasami", jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Zakwestionowany przez TK przepis traci moc z dniem 14 lutego br.

Sejm uchwalił nowelizację 26 stycznia br. Senat nie wniósł do niej poprawek. Nowela wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Ustawa musiała wejść w żcyie do 14 lutego. Gdyby tak się nie stało, najmniejsze kasy mogłyby wyjść spod nadzoru KNF, a to bomba z opóźnionym zapłonem, o czym pisaliśmy więcej tutaj.

Tagi: skok-i, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-02-2017

asterAmber Gold to przy skokach pikunio .

10-02-2017

DlaWasPrezydentA.DudaPacanyAnieDudaSzwabom i ich sługusom nie chce " przejść przez gardło " słowo " PREZYDENT

10-02-2017

GEZZZWołomin i Pruszków się cieszy lubią notariusza ANDRZEJKA

Rozwiń komentarze (207)