Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie gminy i instytucje kupują wspólnie rekordową ilość energii

0
Podziel się:

Znaczne oszczędności przyniesie śląskim gminom i instytucjom rozstrzygnięte właśnie postępowanie na wspólny zakup energii elektrycznej na dwa kolejne lata. Zwycięską ofertę złożył Tauron, który akcentuje, że to największy przetarg na dostawę energii elektrycznej w Polsce.

Śląskie gminy i instytucje kupują wspólnie rekordową ilość energii
(Michael Kappel / Flickr (CC BY-NC 2.0))

O wygranej swojej oferty koncern poinformował w czwartek. Spółka za dostarczone w 2017 r. i 2018 r. roku 903 GWh energii elektrycznej otrzyma 230 mln zł. W ub. roku we wspólnym zakupie energii dla samorządów konurbacji katowickiej na 2016 r. również zwyciężył Tauron - z ceną 109,4 mln złotych brutto za 445 GWh energii.

Tak duży przetarg to efekt przyłączenia się do inicjatywy Górnośląskiego Związku Metropolitalnego łącznie 30 samorządów i 31 jednostek samorządowych. Zgłosiły one razem blisko 13 tys. punktów poboru energii elektrycznej. Sam GZM zrzesza obecnie 13 miast konurbacji katowickiej (m.in. Katowice, Gliwice, Zabrze i Bytom; w połowie br. wystąpiło z niego Jaworzno).

Postępowanie w imieniu związku przeprowadziło miasto Zabrze, którego prezydent Małgorzata Mańka-Szulik jest przewodniczącą Związku. Jak akcentuje, organizowany od kilku lat i co roku większy wspólny zakup energii opłaca się wszystkim - duży wolumen zakupu pozwala osiągać najlepsze ceny.

Poza miastami GZM i należącymi do nich spółkami i instytucjami do wspólnego zakupu przystąpiły również jednostki Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego, m.in. szpitale i ośrodki zdrowia, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne i mieszkaniowe, instytucje kultury oraz Śląski Ogród Zoologiczny.

Prezes Tauronu Sprzedaż GZE Rafał Soja uważa, że zwycięstwo w przetargu to wielki sukces spółki. - Po pierwsze dowodzi, że w tak złożonym postępowaniu potrafimy spełnić oczekiwania zamawiających. Po drugie potwierdza, że oferty Taurona należą do najkorzystniejszych na rynku - zaznaczył Soja.

- Sukces w największym w Polsce przetargu na dostawę energii elektrycznej nie tylko umacnia pozycję Taurona na rynku. Wpływa też na stabilizację przychodów i to w perspektywie dwuletniej, a to bardzo cenna wartość na coraz bardziej konkurencyjnym rynku energii elektrycznej - uznał prezes.

- To już piąta wygrana Taurona w przetargu inicjowanym przez GZM. Ta wygrana cieszy nas tym bardziej, że za każdym razem wolumen zamawianej energii jest większy. Na przykład, w 2015 r. było to 385 GWh, a dla dostaw na 2016 r. już 445 GWh - przypomniał wiceprezes Tauronu Sprzedaż GZE Tomasz Lender.

W przetargu na grupowy zakup energii elektrycznej dla jednostek samorządu terytorialnego z terenu woj. śląskiego oferty złożyły także spółki Energa Obrót oraz Corrente.

Pierwszy taki przetarg GZM zorganizował w 2012 r. Łącznie 191 GWh energii na 2013 r. kupiło wówczas 20 samorządów i 41 samorządowych instytucji. Cena wyniosła 57,5 mln zł, a połączenie sił już wtedy dało łącznie 8 mln zł oszczędności w stosunku do cen uzyskiwanych przy samodzielnych zakupach przez poszczególne gminy i jednostki.

Zgodnie z prawem zamówień publicznych procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy wspólnego postępowania prowadzi jedna gmina. Przygotowania i realizację przetargu koordynuje jednak i nadzoruje GZM.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)