Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śląskie: Ruszyła akcja promująca zawody rzemieślnicze wśród uczniów

0
Podziel się

Rusza program promocji kształcenia rzemieślników. Organizatorzy przekonują, że czasem to lepsze rozwiązania niż studia wyższe.

Śląskie: Ruszyła akcja promująca zawody rzemieślnicze wśród uczniów
(Jakub Orzechowski/Reporter)
bEqIzcfF

Izba Rzemieślnicza rozpoczyna na Śląsku promocję kształcenia zawodowego. Chce przekonać, że czasem lepiej skończyć zawodówkę czy technikum, niż studia po których trudno znaleźć pracę.

Akcja _ Jest Konkret - wybierz zawód rzemieślniczy _ będzie m.in. polegała na umieszczaniu przez pracodawców środowiska rzemieślniczego w ich przedsiębiorstwach plakatów, które mają zachęcić uczniów gimnazjów województwa śląskiego do wybierania zawodów rzemieślniczych.

Według przedstawicieli Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, która zainicjowała tę akcję, rzemiosło kształci w ponad stu zawodach i jest _ najbardziej efektywnym systemem szkolnictwa zawodowego (system dualny - nauka teorii w szkole zawodowej i praktyka u pracodawcy) _.

bEqIzcfH

Dyrektor Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach Michał Wójcik powiedział w piątek, że celem tej akcji jest m.in. pokazanie, że _ rzemiosło ma dobry system kształcenia _, który pozwala wykształcić młodych ludzi i znaleźć im pracę. _ Jesteśmy w stanie każdego przeszkolić i wprowadzić go na rynek pracy _ - poinformował Wójcik.

Wójcik podkreślał, że po trzech latach nauki zawodu _ zdecydowana większość _ młodych ludzi trafi na rynek pracy. _ Prowadziliśmy badania: ponad 90 proc. absolwentów rzemieślniczej nauki zawodu trafia na rynek pracy, a przeszło 60 proc. zostaje u pracodawcy, u którego odbywa praktyki jako pracownik młodociany _ - powiedział Wójcik.

Dyrektor Izby dodał, że za pośrednictwem przedsiębiorców zrzeszonych w Izbie, w witrynach sklepów, w zakładach usługowych i produkcyjnych pojawią się informacje nt. systemu edukacji rzemieślniczej adresowane do uczniów i rodziców gimnazjalistów, by w ten sposób zachęcić ich do wybierania zawodów rzemieślniczych.

Wiceprezes zarządu Związku Rzemiosła Polskiego prof. Jan Klimek podkreślał, że jest to bardzo ważne, bo _ brakuje fachowców _, a coraz mniej młodych osób decyduje się na naukę rzemiosła. Dodał, że szczególnie apelują do rodziców, gdyż to oni _ często decydują, gdzie młody człowiek będzie się kształcić _ oraz do szkół gimnazjalnych, by zachęcały uczniów do podejmowania nauki w zawodach rzemieślniczych.

bEqIzcfN

Częścią akcji _ Jest Konkret - wybierz zawód rzemieślniczy _ będą Targi Edukacji. Ich zadaniem będzie zachęcanie młodych ludzi do wybrania zawodów rzemieślniczych m.in. poprzez pokazy mistrzów. _ Podczas targów chcemy przeprowadzić pokazy mistrzów rzemiosła w wielu branżach rzemieślniczych. Imprezie towarzyszyć będą pokazy mody, pokazy strzyżenia, przygotowywania wyrobów cukierniczych, pokazy dotyczące branży motoryzacyjnej _ - poinformowano.

Jak poinformowała Izba, absolwent gimnazjum wybierając zasadniczą szkołę zawodową podpisuje umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego z pracodawcą, tym samym ma status pracownika młodocianego. Okres nauki trwa 3 lata (w szkole i na praktykach u pracodawców); w okresie nauki otrzymuje wynagrodzenie od ok. 100 zł (w klasie I) do ok. 200 zł (w klasie III); trzyletni czas nauki zaliczany jest do stażu pracy. Nauka zawodu kończy się egzaminem czeladniczym, który jest egzaminem państwowym, a po kolejnych 3 latach pracy w zawodzie może uzyskać tytuł mistrza.

Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach ma ogromną tradycję w prowadzeniu nauki zawodu; przeszkoliła ponad 400 tys. osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Pierwszy taki kierunek w Polsce. 30 miejsc Studenci będą uczyć się w aż trzech miastach: Poznaniu, Warszawie i Łodzi.
Staże w USA dla 14 polskich studentów Czternastu studentów z Polski wyjedzie na płatne wakacyjne staże do firm w Stanach Zjednoczonych. We wtorek w Warszawie zainaugurowano tegoroczną edycję programu Polsko-Amerykańskiej Inicjatywy Stażowej.
Śląskie dostanie ponad 3 miliardy. Na co? To środki z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Skorzystają z nich przede wszystkim przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej.
Ponad połowa studentów mieszka z... Aż 75 procent osób w wieku 25-30 lat nigdy nie zmieniło miejsca zamieszkania - wynika z badania Instytutu Badań Edukacyjnych (IBE) dotyczącego mobilności młodych Polaków.
bEqIzcgi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)