Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śląskie: Samorządy zamierzają zlikwidować prawie 100 szkół

0
Podziel się

Samorządy zaplanowały likwidację części placówek - poinformowała rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Katowicach Anna Wietrzyk.

Śląskie: Samorządy zamierzają zlikwidować prawie 100 szkół
(skynesher/iStockphoto)
bDzpiqNx

Śląskie samorządy zaplanowały likwidację prawie 100 szkół - poinformowała we wtorek rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Katowicach Anna Wietrzyk. Większość z nich zostanie zamkniętych w wyniku reformy szkolnictwa zawodowego.

- Z informacji, jakie napłynęły z samorządów do kuratorium oświaty wynika, że w planach jest likwidacja 98 szkół, jednego przedszkola oraz specjalnego ośrodka wychowawczego. Zdecydowana większość, bo aż dwie trzecie z tej liczby to placówki, które zostaną zamknięte w wyniku reformy szkolnictwa zawodowego - powiedziała rzeczniczka kuratorium.

Z powodu niżu demograficznego oraz braku naboru w woj. śląskim, jak dodała Wietrzyk, zniknie m.in. osiem szkół podstawowych, dwa gimnazja oraz pięć zasadniczych szkół zawodowych. Do likwidacji zgłoszono też m.in. szkołę specjalną przysposabiającą do pracy.

bDzpiqNz

- Wiele samorządów jako przyczynę likwidacji wskazało brak chętnych do nauki. W przypadku, gdy liczba uczniów spada, niektóre samorządy decydują się między innymi na przeniesienie kształcenia do innych placówek - dodała Wietrzyk.

70 szkół, w tym 30 techników uzupełniających zostanie zamkniętych ze względu na reformę szkolnictwa zawodowego. Na mocy ustawy o systemie oświaty z 2011 roku likwidowane są m.in. licea uzupełniające i technika uzupełniające dla młodzieży i dorosłych, technika dla dorosłych i zasadnicze szkoły zawodowe dla dorosłych.

Na przesłanie do kuratorium uchwał intencyjnych dotyczących zamiaru likwidacji szkół i placówek oświatowych samorządy miały czas do końca lutego.

Zamiar związany z likwidacją każdej szkoły samorząd musi zgłosić najpóźniej na sześć miesięcy przed terminem jej zamknięcia. Jest również zobowiązany do powiadomienia rodziców uczniów oraz kuratora oświaty, który opiniuje uchwały pozytywnie lub negatywnie. Opinia kuratora nie jest jednak wiążąca. W przypadku negatywnej opinii samorząd może, ale nie musi rezygnować z planów likwidacyjnych.

bDzpiqNF

W ubiegłym roku do kuratorium wpłynęło prawie 70 uchwał intencyjnych dotyczących zamiaru likwidacji szkół, przedszkoli oraz innych placówek oświatowych. W 2013 było ich ok. 120, w 2012 było ich ponad 200.

W 2014 roku ubyło w całym kraju 208 szkół różnych typów. Liczba zlikwidowanych była wyższa, ale jednocześnie otwarto 75 nowych szkół podstawowych i około 40 nowych gimnazjów. Dwa lata temu z mapy szkół zniknęły 329 placówek, a trzy lata temu 325. Wśród nich były licea profilowane, które całkowicie zniknęły z systemu edukacji.

Czytaj więcej w Money.pl

bDzpiqNG
bDzpiqOa
KOMENTARZE
(0)