Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Służby pozyskają dane o prywatnych sprawach obywateli. Wejdą w rejestr Urzędów Stanu Cywilnego

Służby pozyskają dane o prywatnych sprawach obywateli. Wejdą w rejestr Urzędów Stanu Cywilnego

Rozwiązanie poszerzające uprawnienia służb przeforsował Maciej Wąsik, zastępca koordynatora służb specjalnych. Fot. Jan Bielecki/East News
Rozwiązanie poszerzające uprawnienia służb przeforsował Maciej Wąsik, zastępca koordynatora służb specjalnych.
CBA, ABW, Agencja Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego będą mogły na masową skalę pobierać i gromadzić dane o zawartych małżeństwach, rozwodach, pozamałżeńskich dzieciach czy zmianie płci. Dostęp do tych informacji da in rejestr Urzędu Stanu Cywilnego.

Służby specjalne, dzięki uchwalonej w czwartek zmianie w regulacjach dotyczących ewidencji ludności i aktów stanu cywilnego, połączą swoje systemy informatyczne z rejestrami Urzędów Stanu Cywilnego. To nie zmiana techniczna, ale jakościowa - pisze "Gazeta Wyborcza".

Teraz po wejściu w życie uchwalonych przepisów, służby nie będą, jak dotychczas, musiały formalnie wnioskować o konkretną informację. Uzyskają ją niemal z automatu.

Spełnienie trzech warunków - czyli: posiadanie urządzeń do komunikowania się z USC umożliwiające identyfikację osoby pozyskującej dane, posiadanie zabezpieczeń technicznych oraz wykazanie, że uzyskanie tych danych wynika ze specyfiki lub zakresu zadań służby – nie będą stanowić problemu – pisze "Wyborcza".

Rozwiązanie poszerzające uprawnienia służb przeforsował Maciej Wąsik, zastępca koordynatora służb specjalnych. Na końcowym etapie prac nad projektem ówczesnej minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej, który m.in. umożliwiał zarejestrowanie dziecka w USC przez internet, Wąsik zaproponował swoje poprawki.

Pełna jawność majątków upada. Nie będzie generalnej lustracji:

 

 

Rząd je zaaprobował, dając tym samym służbom wgląd w dane o prywatnych sprawach obywateli. Zmiany wprowadzono bez konsultacji i uzgodnień, w błyskawicznym tempie. Już podczas zgłaszania tego rozwiązania spotkał się on z krytyką Rzecznika Praw Obywatelskich.

W 2009 roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował dostęp CBA do informatycznych baz danych m.in. ZUS - przypomina dziennik. Rozwiązanie przekazywania tych danych służbom uznano za niekonstytucyjne.

cba, służby, wąsik, dane obywateli
Czytaj także
Polecane galerie
stanisław 80
2018-08-21 15:38
no to nowa zabawa czyli nadzór służb państwowych czyli pisowskich nad suwerenem. Następnym etapem będzie okamerowanie mieszkań durnego narodu. Już dziś mogę powiedzieć że często chodzimy po mieszkaniu nago raz w tygodniu stosunkujemy się i na okrągło krytykujemy PIS a szczególnie tych co uważają że mają patent na mądrość i "dojną krowę" - czyli pożal się Boże rząd i niektórych pożal się Boże z większości parlamentarnej.
sondor
2018-08-21 14:36
Powinni jeszcze pozbierać dane od sąsiadów, kto kiedy i ile razy zanieczyszcza powietrze, czy to robi na balkonie, klatce schodowej czy też w domu. To niezbędne dane zwłaszcza dla fiskusa i CBA, innym służbom na pewno też się przydadzą. To już nie komuna wróciła, to ingiwilizacja na szeroką skalę coś na wzór USA. !!!
b67cx$#
2018-04-09 12:04
Ubecja w nowej formie w rozkwicie.
Pokaż wszystkie komentarze (379)