Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śmieci w Polsce. Toruń chce wprowadzić podziemne śmietniki

0
Podziel się

Władze miasta szacują, że zamontowanie jednego zestawu podziemnych pojemników dostosowanych do segregacji odpadów to koszt około 200 tys. złotych.

Śmieci w Polsce. Toruń chce wprowadzić podziemne śmietniki
(Wojciech Traczyk/East News)
bEqzcRTp

Konsultacje społeczne w sprawie budowy podziemnych pojemników na śmieci rozpoczynają władze Torunia. Nietypowe pojemniki mają zastąpić śmietniki obecnie funkcjonujące w obrębie Starego Miasta.

- _ Podziemne pojemniki są doskonałą alternatywą dla tradycyjnego systemu gromadzenia odpadów komunalnych, szczególnie na starówce, gdzie - z powodu zwartej zabudowy - czasem nie ma po prostu gdzie postawić kontenerów. A jeśli nawet jest miejsce, to śmietniki nie pasują do zabytkowej zabudowy _ - podkreślił wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Władze miasta szacują, że zamontowanie jednego zestawu podziemnych pojemników dostosowanych do segregacji odpadów to koszt około 200 tysięcy złotych. Wstępnie ustalono wskazano 13 miejsc, w których powinny one zostać zbudowane w pierwszej kolejności.

bEqzcRTr

Ostatecznie jednak mają zdecydować sami torunianie podczas zaplanowanych od 2 do 20 września konsultacji społecznych.

- _ Zapytamy mieszkańców o najbardziej preferowane lokalizacje, uwagi do wyglądu kiosków wrzutowych oraz o zapotrzebowanie na urządzenia zlokalizowane w sąsiedztwie: pojemniki na psie odchody czy dystrybutory na woreczki do sprzątania po psie _ - zaznaczyła Małgorzata Ptaszek z toruńskiego magistratu.

Według projektu zaprezentowanego przez władze Torunia, zasadnicza część każdego pojemnika - zbiornik na odpady - będzie miał kształt sześciennej, stalowej skrzyni, całkowicie wpuszczonej w ziemię. Ponad poziom gruntu jedynie wystawać będzie, mierząca niewiele ponad metr, nadbudówka ze specjalną _ szufladą _, w której można będzie umieścić worek z odpadami.

Zasunięcie _ szuflady _ spowoduje zsunięcie się worka śmieci do podziemnego pojemnika. Samochód wywożący odpady będzie wydobywał podziemny zbiornik za pomocą żurawia i opróżniał jego zawartość do swojej skrzyni ładunkowej.

bEqzcRTx

Według przedstawionych założeń uruchomienie mechanizmu wrzutowego nowych śmietników będzie możliwe tylko po odblokowaniu ich kartą identyfikacyjną, którą otrzymają wszyscy mieszkańcy Starego Miasta w Toruniu.

Władze miasta zachęcają do udziału w konsultacjach kusząc nagrodami. Wśród uczestników zostaną rozlosowane, jako nagrody domowe pojemniki do segregacji śmieci.

Czytaj więcej w Money.pl
Śmieci na wagę złota. Skupują i zarabiają Dzięki temu mogą zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt milionów euro rocznie.
Warszawski przetarg na śmieci legalny Miasto ma prawo samo opracować Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia i kryteria, jakimi będzie się kierował przy wyborze ofert.
Gigantyczna kara dla firm za wywóz śmieci Kary nałożone zostały na trzy firmy m.in. za opóźnienia w odbiorze odpadów.
bEqzcRTS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)