Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Limit ze smogiem pękł w lutym. Co na to rząd? "Węgiel nie truje"

27
Podziel się
Limit ze smogiem pękł w lutym. Co na to rząd? "Węgiel nie truje"
(Damian KLAMKA)
bEiKqbnp

16 polskich miast w ciągu zaledwie 46 dni stycznia i lutego wykorzystało dopuszczalny limit ze smogiem na cały 2017 rok. Ale rząd nie wycofa z rynku trującego miału węglowego. Minister energii uważa, że "węgiel nie truje" - pisze "Gazeta Wyborcza".

Roczny limit ze smogiem pękł już w lutym. W Krakowie, Nowym Targu i Wodzisławiu Śląskim od stycznia do połowy lutego zanieczyszczenia przekraczały normy przez 41 dni. W praktyce mieszkańcy tych miast nie oddychali zatrutym powietrzem jedynie przez pięć dni, zwykle zaś wciągali do płuc zabójcze pyły i rakotwórczy benzo(a)piren w stężeniach szkodliwych dla zdrowia.

"Zgodnie z europejskimi przepisami dni ze smogiem może być w roku maksymalnie 35" - przypomina "Gazeta Wyborcza".

bEiKqbnr

Proponowane przez Ministerstwo Energii normy jakości węgla nic nie poprawią, bo wciąż dopuszczają do użytku miał, muły i floty, które odpowiadają za 70 proc. unoszących się nad Polską zanieczyszczeń - twierdzą eksperci, których opinie przytacza "GW". Minister energii Krzysztof Tchórzewski nie widzi jednak potrzeby wycofania z rynku miału węglowego.

"Za beztroskę w sprawie smogu przyjdzie nam pewnie zapłacić, bo Komisja Europejska wytoczyła Polsce proces przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu. Zarzut: nie tylko nie spełniamy unijnych norm jakości powietrza, ale nie robimy nic, by je spełnić.

"Grozi nam 4 mld zł kary plus odsetki za każdy dzień zwłoki" - alarmuje "Gazeta Wyborcza".

bEiKqbnS
gospodarka
ekologia
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(27)
nn
4 lata temu
węgiel nie truje, tylko PIS
jill
4 lata temu
Tak, tak w Polsce to drzewa trują i dlatego Szyszka wraz z kolesiami pozwalają wycinać je w pień.
qość
4 lata temu
W polskich piecach spalany jest co najwyżej ukraiński i rosyjski węgiel, o ile nie wszelkie śmieci, które dają się puścić z dymem. Polski węgiel jest za drogi dla Polaków, bo pasożytujące na kopalniach związki zawodowe podnoszą koszt wydobycia każdej tony.
bEiKqbnT
cze
4 lata temu
[QUOTE] Minister energii uważa, że "węgiel nie truje" - pisze "Gazeta Wyborcza" [/QUOTE] Za to Wyborcza truje na pewno!
hq
4 lata temu
Mamy najdroższy prod w Europie, gaz również - więc jak niby ma być ekologicznie przy obecnych dochodach Polaków.
...
Następna strona