Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Socjaliści we Francji krytykowani przez lewicowego ekonomistę

0
Podziel się:

Thomas Piketty, którego książka Kapitał w XXI wieku odnosi międzynarodowe sukcesy, odmówił dziś przyjęcia Orderu Narodowego Legii Honorowej, najwyższego odznaczenia we Francji.

Thomas Piketty
Thomas Piketty (Sue Gardner (Wikimedia Commons CC 3.0))

Lewicowy francuski ekonomista Thomas Piketty, którego książka _ Kapitał w XXI wieku _ odnosi międzynarodowe sukcesy, odmówił dziś przyjęcia Orderu Narodowego Legii Honorowej, najwyższego odznaczenia we Francji. Skrytykował będących u władzy socjalistów.

_ Dowiedziałem się, że zostałem zgłoszony do Legii Honorowej. Odrzucam tę nominację, gdyż nie sądzę, by zadaniem rządu było decydowanie, kto jest honorowy _ - powiedział Piketty agencji AFP. Jego zdaniem rząd powinien raczej zająć się _ pobudzaniem wzrostu we Francji i w Europie _. Wraz z laureatem ekonomicznego Nobla Jeanem Tirolem i laureatem literackiego Nobla Patrickiem Modiano Piketty'ego w środę umieszczono na liście osób, które otrzymają Legię Honorową, nadawaną przez prezydenta Francois Hollande'a.

Książka Piketty'ego, w której opisuje on coraz większą koncentrację bogactwa w rękach nielicznych, sprzedała się już w 1,5 mln egzemplarzy. Przetłumaczony na wiele języków _ Kapitał w XXI wieku _ jest fenomenem wydawniczym zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie z Pikettym spotkali się doradcy prezydenta Baracka Obamy. Publicysta _ New York Timesa _ Paul Krugman nazwał książkę Francuza przełomową, wyjaśniając, że burzy ona mit, iż _ na wielkie bogactwo się zapracowuje i zasługuje _.

We Francji mimo wielu sprzedanych egzemplarzy kontrowersyjna książka o bogactwie i nierównościach nie wzbudza aż takiego entuzjazmu, zwłaszcza ze strony rządu. Piketty, niegdyś blisko związany z będącą u władzy Partią Socjalistyczną, regularnie krytykuje politykę prezydenta Francois Hollande'a. Zarzuca mu przede wszystkim niespełnienie swej obietnicy wyborczej o głębokiej reformie fiskalnej. _ W decyzjach ekonomicznych Francois Hollande'a jest taki stopień improwizacji, który jest odrażający _ - powiedział w czerwcu Piketty dziennikowi _ Le Monde _.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)