Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sonda budowana przez Polaków 14 marca poleci na Marsa

0
Podziel się:

Zbudowana przy udziale polskich firm sonda ExoMars2016 14 marca ruszy w podróż na Marsa. Celem misji jest poszukiwanie śladów życia na Czerwonej Planecie.

Sonda budowana przez Polaków 14 marca poleci na Marsa
(Kevin Gill/flickr.com)

Misja Europejskiej Agencji Kosmicznej realizowana przy współpracy z Rosyjską Agencją Kosmiczną jest skomplikowana i podzielona na etapy, podczas których cztery platformy kosmiczne zostaną wysłane w stronę Marsa w dwóch turach.

14 marca z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie zostanie wystrzelona rosyjska rakieta Proton-M, która wyniesie w przestrzeń kosmiczną lądownik Schiaparelli, badający warunki meteorologiczne na Marsie, oraz orbiter ExoMars Trace Gas, poszukujący na powierzchni planety śladów gazów związanych z życiem lub procesami geologicznymi. Natomiast za dwa lata, w 2018 roku, kolejna rosyjska rakieta wyśle w stronę Marsa łazik ExoMars Rover, poszukujący śladów życia biologicznego, oraz lądownik ExoMars Rover Lander, który pozwoli łazikowi bezpiecznie osiąść na powierzchni planety.

Polskie firmy - Creotech Instruments oraz VIGO System – pracowały zarówno przy budowie orbitera, czyli sztucznego satelity krążącego po orbicie Marsa, jak i lądownika, który wyląduje na jego powierzchni.

- Wyjątkowość tej misji nie jest związana tylko i wyłącznie z obszarem nauki i wiedzy, chociaż właśnie to rzuca się najbardziej w oczy. ExoMars to także świetny przykład tego, że razem możemy więcej. To dotyczy także naszego, polskiego podwórka – mówi dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments.

Start rakiety zaplanowano na godz. 10.30 polskiego czasu. Europejska Agencja Kosmiczna planuje przeprowadzenie transmisji z tego wydarzenia w internecie.

Zobacz także: Zobacz też: Polskie firmy patrzą w kosmos
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)