Notowania

Specustawa mieszkaniowa z podpisem prezydenta. Ma być więcej tanich mieszkań

Program Mieszkanie+ ma nabrać rozpędu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)
Na razie, w ramach programu, podpisano umowy na budowę ok. 6 tys. mieszkań.

A to za sprawą podpisanej przez prezydenta specustawy mieszkaniowej. Jak wynika z analiz BGK, w Polsce brakuje prawie 3 mln mieszkań. Tymczasem do marca, w ramach programu, podpisano umowy na budowę zaledwie 6 tys. lokali.

Priorytetem ustawy jest przyspieszenie budowy nowych budynków mieszkalnych. Za jej sprawą okres przygotowania inwestycji mieszkaniowych ma się skrócić z pięciu lat do roku. Specustawa ma ułatwić stawianie nowych budynków na gruntach rolnych, powojskowych, pokolejowych i poprzemysłowych w granicach miast.

Zarazem ma też dać gwarancję, że nowe budynki nie będą powstawały w miejscach, w których nie ma dostępu do infrastruktury ani podstawowych usług - dzięki wprowadzeniu standardów urbanistycznych.

"Ustawa stanowi krok w kierunku ograniczania barier administracyjno-prawnych w zakresie budowy mieszkań dla grup społecznych o umiarkowanych dochodach" - można przeczytać w uzasadnieniu projektu ustawy.

Według przeciwników specustawy zwiększy ona chaos przestrzenny w naszym kraju. Według jej autorów - wręcz przeciwnie.

"Kluczowe zmiany dotyczą ustawy Prawo budowlane, gdzie dostępność oznacza, że nowo wznoszone budynki użyteczności publicznej i wielorodzinne budynki mieszkalne będą uwzględniać potrzeby i możliwości osób o szczególnej sytuacji życiowej, takich jak osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze czy rodziny z małymi dziećmi" - poinformowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIR).

Nowa regulacja uwzględnia potrzeby osób z niepełnosprawnościami innymi niż wyłącznie niepełnosprawność ruchowa. Potrzeby takie opisuje artykuł 1 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzonej w Nowym Jorku 13 grudnia 2006 r.

Przełomowy moment. Za mieszkanie zapłacimy nawet 10 proc. więcej:

- Trzeba pamiętać, że w starzejącym się społeczeństwie szybko wzrasta liczba osób o szczególnych potrzebach mieszkaniowych. Syndrom więźniów czwartego piętra doskonale obrazuje bariery, z jakimi muszą się mierzyć osoby o ograniczonej sprawności, szczególnie seniorzy - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Jak dodał wiceminister Artur Soboń, zaproponowane przez rząd rozwiązania pomogą zapobiegać wykluczeniu osób starszych, osób z niepełnosprawnościami i rodziców z dziećmi w wózkach.

W ustawie zawarto również wymóg zapewnienia minimalnego udziału lokali mieszkalnych dostępnych dla osób o szczególnych potrzebach, co oznacza, że przynajmniej część mieszkań będzie spełniała parametry, które pozwolą je uznać za dostępne. Dotyczy to w szczególności dźwigów osobowych, odpowiedniej szerokości korytarzy czy drzwi bez progów - zarówno w części wspólnej budynku, jak i w mieszkaniach.

"Spełnienie tych wymogów będzie wykazywane w projekcie architektoniczno-budowlanym, a organy nadzoru budowlanego będą zobowiązane do weryfikowania projektu pod kątem zapewnienia dostępności na etapie kontroli przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Ustawa wskazuje także, że odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych nie mogą wpłynąć w sposób negatywny na poziom dostępności wielorodzinnych budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej" - zaznacza resort.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: mieszkanie+, budownictwo, nieruchomości, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-08-2018

wojkowaA jakie ulgi dla tych którzy sami chcą budować. Młodzi, ciężko pracujący, bez własnego mieszkania nie mają szans na żadne ulgi. Dobrze by było … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)