Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spółdzielnia może żądać przymusowej sprzedaży mieszkania. Ważny wyrok TK

0
Podziel się:

Chodzi o przepisy, które umożliwiają zarządowi spółdzielni żądanie sprzedaży lokalu w drodze licytacji, jeśli lokator długotrwale nie płaci lub rażąco i uporczywie narusza porządek domowy.

Spółdzielnia może żądać przymusowej sprzedaży mieszkania. Ważny wyrok TK
(WP/Jan Stanisławski)

Żądanie przez spółdzielnię mieszkaniową przymusowej sprzedaży lokalu, w związku z długotrwałym zaleganiem z opłatami przez lokatora, jest zgodne z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny.

Chodzi o przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz ustawy o własności lokali, które umożliwiają zarządowi spółdzielni żądanie sprzedaży lokalu w drodze licytacji, jeśli lokator długotrwale nie płaci lub rażąco i uporczywie narusza porządek domowy.

Sprawa trafiła przed Trybunał z powodu mężczyzny, którego lokal został przymusowo zlicytowany. Sąd rejonowy uwzględnił wniesione przeciwko niemu powództwo spółdzielni mieszkaniowej i uznał tym samym roszczenie o nakazanie sprzedaży.

Mężczyzna był członkiem spółdzielni od 1994 r. i od tego czasu przysługiwało mu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Spółdzielnia wykluczyła go jednak z grona członków ze względu na uporczywe uchylanie się od uiszczania opłat związanych z eksploatacją i utrzymaniem lokalu. Trwało to 10 lat.

W listopadzie 2009 r. rada nadzorcza spółdzielni podjęła uchwałę, w której upoważniła zarząd, by wystąpił do sądu o nakaz sprzedaży lokalu. W lutym 2010 r. orzeczenie sądu rejonowego w tej sprawie było pozytywne. Wniesiona przez skarżącego apelacja została oddalona.

W czwartek reprezentująca skarżącego radca prawny Kamila Agnieszka Morawiec mówiła, że przepis ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który umożliwia zarządowi spółdzielni przymusową sprzedaż lokalu w drodze licytacji jeśli lokator długotrwale nie uiszcza opłat, preferuje spółdzielnie mieszkaniowe. Według niej, ten tryb dochodzenia roszczeń spółdzielni jest szybszy niż egzekucja sądowa. Tymczasem jak wskazywała, sytuacja majątkowa i możliwości zarobkowe dłużnika, mogą się zmienić.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)