Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spore zmiany w Agencji Mienia Wojskowego. Prezydent podpisał ustawę

12
Podziel się:
Spore zmiany w Agencji Mienia Wojskowego. Prezydent podpisał ustawę
(Stefan Maszewski/REPORTER)
bEBVRbnp

- Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Agencji Mienia Wojskowego - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP. Nowelizacja znosi zasadę obsadzania kierowniczych stanowisk w AMW w drodze konkursu, dotyczy też kompetencji Agencji.

Uchwalona w październiku nowelizacja, której projekt przygotowało MON, umożliwia ministrowi powoływanie i odwoływanie prezesa, znosi też konkursy na stanowiska jego zastępców oraz dyrektorów i zastępców dyrektorów oddziałów regionalnych, których Agencja ma 10.

Podobnie ma być także w przypadku stanowisk kierowniczych w biurze prezesa, o których poprzednio ustawa nie wspominała. O tym, jakie to będą stanowiska, będzie decydował minister obrony, nadając Agencji statut określający wewnętrzną strukturę AMW.

bEBVRbnr

Zmiany obejmują także kompetencje rady nadzorczej AMW; to RN - a nie minister po zasięgnięciu opinii rady - będzie udzielać prezesowi absolutorium. W razie jego nieudzielenia szef MON będzie mógł prezesa odwołać.

Ponadto AMW będzie mogła sprzedawać za granicę sprzęt wojskowy, produkty podwójnego zastosowania i uzbrojenie będące w gestii podmiotów podległych MON albo MSWiA lub przez te ministerstwa nadzorowanych.

W trakcie prac parlamentarnych PO, Nowoczesna i Kukiz'15 protestowali przeciw zmianom, przestrzegając przed dowolnością w obsadzie stanowisk przez ministra.

Obecna Agencja Mienia Wojskowego powstała 1 października ub.r. z połączenia dotychczasowych AMW i Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Agencja zajmuje się sprzedażą zbędnych wojsku nieruchomości i majątku ruchomego; handlem uzbrojeniem oraz zapewnieniem żołnierzom mieszkań - administrowaniem nimi i budową nowych. Poza zbywaniem zbędnego wojsku uzbrojenia, AMW ma prawo kupować nową broń od producentów i przekazywać ją wojsku, także w celu wsparcia sojuszników.

bEBVRbnx

Agencja Mienia Wojskowego powstała w 1996 r., rok wcześniej została powołana Wojskowa Agencja Mieszkaniowa. Do ubiegłego roku AMW przekazała na modernizację sił zbrojnych i służb bezpieczeństwa publicznego ponad 1,5 mld zł. W zasobach WAM było 26 tys. kwater i 10 tys. lokali w wojskowych internatach.

bEBVRbnS
kraj
prawo
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Marek
2 lata temu
Oczywiście, że nowa zmiana jest tragiczna, ale... jestem pewien, że ci nowi nieudacznicy, choćby nie wiem jak chcieli, to nie potrafią nakraść aż tyle, co ich poprzednicy w latach 1996-2016!
sa
5 lata temu
co ?podpisał już ułaskawienie?????
Mariusz
5 lata temu
Władza absolutna dla tego wariata to zguba dla naszego kraju.
bEBVRbnT
dron
5 lata temu
po podstawówce misiewicze bedą mogli zasiadać
MIghtyMan
5 lata temu
Najpierw obsadzą swoich a później zamach stanu i dyktatura. Taki nam szykują los.