Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Sprzedaż detaliczna w Polsce. Widać efekt programu 500+?

63
Podziel się:

Zobacz najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Sprzedaż detaliczna w Polsce. Widać efekt programu 500+?
(CDRL/materiały prasowe)

Dzięki rosnącym wynagrodzeniom i już prawie 5 mld zł wypłaconym z programu 500+ wydajemy w sklepach coraz więcej. Sprzedaż detaliczna tylko w ciągu ostatniego miesiąca zwiększyła się o 3,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

W czerwcu wzrost sprzedaży miesiąc do miesiąca zarówno w bieżących cenach, jak i zakładając ich niezmienność, wyniósł ponad 3 proc. Jeszcze lepiej wypadły dane w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku - zwyżka, pomijając zmienność cen, wyniosła 6,5 proc., a z ich uwzględnieniem 4,6 proc.

Najnowsze dane GUS pozytywnie zaskakują. Okazały się znacząco lepsze od średniej prognoz analityków. - Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w czerwcu o 5,3 proc. rok do roku, a zatrudnienie o 3,1 proc.. Oznacza to, że łącznie dynamika funduszu płac jest najwyższa od stycznia 2012 roku, przy czym teraz nie mamy inflacji. Jeśli dołożymy do tego fakt, że program 500+ ruszył na dobre, okazuje się, że realne dochody gospodarstw domowych rosną w tempie dwucyfrowym - zauważa Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Ekspert wskazuje, że po raz ostatni z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w szczycie poprzedniego cyklu koniunkturalnego na przełomie 2007 i 2008 roku. Oznacza to, że potencjał do wzrostu konsumpcji w najbliższych miesiącach jest ogromny.

Tylko z tytułu wypłat 500 zł na dziecko w tym roku budżety domowe zasili około 17 mld zł. W ciągu trzech pierwszych miesięcy trwania programu przekazano już 5 mld zł, a niemal drugie tyle czeka na wypłaty. W całej Polsce świadczenie wychowawcze otrzymuje już ponad 3,2 mln dzieci. Stanowi to 47 proc. ogółu dzieci do 18. roku życia. Z danych MRPiPS wynika, że wszystkich wniosków o świadczenie będzie w sumie około 3,5 mln.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu była wyższa w skali roku w większości grup. Wzrost odnotowano m.in. w przedsiębiorstwach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami - o 14,3 proc. w skali roku i 8,7 proc. miesiąc do miesiąca. Na uwagę zasługują też tekstylia, odzież i obuwie, które sprzedają się lepiej niż rok wcześniej aż o 20,8 proc. i o 5,2 proc. względem maja.

Dużym popytem cieszą się meble, sprzęt RTV i AGD. Sprzedaż w tym dziale w ciągu roku zwiększyła się o 14,2 proc. Tylko względem maja wzrosła o 5,8 proc.

Najmniejsze zmiany sprzedaży odnotowano w zakresie paliw - tylko 1,4 proc. wzrost w cenach stałych rocznie i 3,2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Z kolei żywność, napoje i wyroby tytoniowe sprzedawały się lepiej niż rok temu o 5 proc., a w skali miesiąca o 1,1 proc.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(63)
sddd
6 lat temu
Wzrost sprzedaży telewizorów to zasługa też mistrzostw Euro. Media markt coś tam obiecał.
ads
6 lat temu
czyli jak się ma dwójkę trójkę dzieci to nie można im telewizora kupić? co mam to przepić czy wysłać na fundację tvn?
max
6 lat temu
I tak 500+ napędza zyski obcym koncernom ....
śmiechuwarte
6 lat temu
Oj tak , tak . Jak szedłem wczoraj z pracy , to widziałem jak ustawiała się kolejka po telewizory , które mieli rzucić za dwa dni . Komitet kolejkowy , sprawdzanie listy co godzinę i tak dalej . Pełny profesjonalizm .
grw
6 lat temu
A jak tam sprzedaz ksiazek?
...
Następna strona