Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sprzedaż Mistrali Rosji. Warunki dostarczenia nie zostały jeszcze spełnione

0
Podziel się:

Francja uzależnia wydanie okrętów od unormowania sytuacji na Ukrainie.

Sprzedaż Mistrali Rosji. Warunki dostarczenia nie zostały jeszcze spełnione
(Simon Ghesquiere/Marine Nationale/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Warunki przekazania Rosji przez Francję pierwszego okrętu desantowego typu Mistral obecnie _ nie zostały spełnione _ - poinformował francuski minister finansów Michel Sapin.

_ - Jakie to są warunki? Żeby na Ukrainie zapanowała sytuacja zmierzająca do normalizacji, umożliwiająca odprężenie i odegranie przez Rosję pozytywnej roli _ - mówił minister w radiu RTL. Dodał, że _ na pewnym poziomie sytuacja się poprawia, ale z innych punktów widzenia są jeszcze powody do zaniepokojenia _ - dodał.

Wczoraj rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin, którego cytowała agencja RIA-Nowosti, informował, że Rosja została zaproszona do odbioru 14 listopada pierwszego okrętu o nazwie _ Władywostok _. Druga jednostka tego typu, o nazwie _ Sewastopol _, miała tego samego dnia zostać zwodowana.

Strona francuska od razu wczoraj zdementowała te deklaracje. Rzecznik spółki stoczniowej DCNS oświadczył, że data wywołującej kontrowersje dostawy pierwszych dwóch okrętów Mistral _ nie może zostać potwierdzona na tym etapie _. Podkreślił, że _ spółka czeka na zgodę rządu niezbędną do przeprowadzenia tego transferu _.

Na początku września Francja zapowiedziała, że zawiesza do listopada dostarczenie Rosji pierwszego Mistrala z powodu działań Moskwy na Ukrainie. Na marginesie szczytu NATO w Walii prezydent Francois Hollande wyjaśnił, że kontrakt na dostarczenie Rosji dwóch Mistrali nie został zerwany ani zawieszony, ale nie dojrzały warunki do planowanego na październik dostarczenia pierwszego okrętu. Hollande podkreślał po raz kolejny w październiku, że warunkami przekazania Rosji tych okrętów są rozejm i polityczne rozwiązanie na Ukrainie.

Rosja oba Mistrale kupiła za 1,2 mld euro na podstawie kontraktu zawartego w 2011 roku za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego. Była to pierwsza tak duża umowa na import sprzętu wojskowego zawarta przez Moskwę od upadku ZSRR.

Czytaj więcej w Money.pl
Gaz z Azerbejdżanu alternatywą dla Europy? Zdaniem autorów raportu głównym konkurentem dla rosyjskiego gazu w Europie będzie LNG.
Rosja przegra wyścig zbrojeń? Projekt budżetu, rozpatrywany obecnie w Dumie, przewiduje pierwsze ograniczenia w wydatkach wojskowych od 1998 roku.
Gazprom trzyma w szachu Brukselę i Kijów? Unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger jest zdeterminowany, aby doprowadzić do porozumienia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)