Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Średnie zarobki w Polsce. Jest miasto, gdzie sięgają 6,6 tys. zł

63
Podziel się

Według GUS średnia pensja w 2017 r. w Polsce wynosiła 4528 zł brutto. Jak to wygląda w rozbiciu na miasta? Jastrzębie Zdrój jawi się jako miasto marzeń, za to z Piotrkowa Trybunalskiego lepiej uciekać.

W dużej mierze za pensje w Jastrzębiu Zdroju odpowiada Jastrzębska Spółka Węglowa
W dużej mierze za pensje w Jastrzębiu Zdroju odpowiada Jastrzębska Spółka Węglowa (Lukasz Kalinowski/East News)
bDTkmMoR

Dane dotyczące średnich zarobków w 66 miastach powiatowych na podstawie wyliczeń GUS podaje samorządowy portal Polskiej Agencji Prasowej. Lider zestawienia - Jastrzębie Zdrój - bije średnią krajową o ponad 2 tys. zł. W 2017 r. średnie zarobki sięgały tam 6,6 tys. zł brutto.

Jak podaje PAP, a drugim miejscu znalazła się Warszawa, gdzie przeciętnie zarabia się nieco ponad 6 tys. zł brutto. Trzecie miejsce zajął Płock (blisko 5,5 tys. zł brutto).

bDTkmMoT
Zobacz także: Zobacz też: Nauczyciele rozważają strajk. O pensji kierowcy autobusu mogą tylko marzyć

Różnice między poszczególnymi są znaczące. Na szarym końcu listy znalazły się Piotrków Trybunalski, Grudziądz i Nowy Sącz. W 2017 r. zarabiało się tam odpowiednio: 3 446,83 zł, 3 513,53 zł i 3 578,27 zł brutto.

Jak zaznacza PAP, dane o wynagrodzeniach GUS podaje w ujęciu brutto. To oznacza, że są w nich uwzględnione zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych oraz ze składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne.

bDTkmMoZ

Problemem, który wytykany jest przy każdej publikacji GUS jest fakt, że podawane kwoty nie obejmują podmiotów gospodarczych, w których pracuje do dziewięciu osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTkmMpu
KOMENTARZE
(63)
Fcuk
3 lata temu
Mój szef na obiad je mielone a ja ryż z kapustą czyli średnio jemy gołąbki 😎
Zenon
3 lata temu
Pracuję na jeden z najlepszych technicznych uczelni w kraju. Mam tytuł doktora. Zarabiam netto 2200 zł. Jak to ma się do średniej krajowej?. Uczę studentów, przyszłych menadżerów, informatyków, a sam jestem jak żebrak po kilkunastu latach nauki i pracy.
Inżyner
3 lata temu
Hmmmm...może nie wykonuje pracy wyjątkowo odpowiedzialnej, ani super użytecznej..ale jestem inżynierem - technologiem...uczę i wykonuje dośc dużo ekspertyz i badań na rzecz przemysłu maszynowego, ciężkiego itp....za miesiąc sierpień otrzymałem na konto 2885 zł...OK...spłacam w pracy jakąś pozyczkę..jak dostanę wszelkie dodatki i przestane spłacać to dobijam do 3400.. jak są jakies pieniążki dodatkowe (projekty, zlecenia) to jest całkiem fajnie - ale to nie jest regularne (można wyciągnąc i 5000). Ale jakoś mi to słabo i tak wygląda na tle 6,6tys....kotoś powie - że w du..pie się poprzewracało bo ludzie pracują za 1500zł...owszem..ale jak się poświęciło życie na uczenie sięi uczenie kogoś, jest się uczciwym i zaangażownym, ma się dobre państwowe techniczne wykształcenie doktorat i 20 lat pracy to chyba mozna oczekiwać czegoś więcej..mam nadzieję..
bDTkmMpv
POLO
3 lata temu
Gornicy podbili srednia, wincyj im sypcie, wincyj. A dzieci pewnie najwięcej rodzi się w Piotrkowie. Byłem ostatnio w Bieszczadach, w małych miasteczkach mnóstwo ciężarnych. Tak z ciekawości zagadnąłem później gospodynię domu w którym nocowaliśmy, jak tutaj z pracą. Podobno marnie, ale źle się nie żyje, jest socjal, robota na czarno i za granicą. Polska w calej okazalosci.
Oberwator
3 lata temu
Szkoda tylko, że te średnie zarobki zlicza się biorąc pod uwagę wyłącznie zarobki w dużych i średnich przedsiębiorstwach. Innymi słowy średnie zarobki dla tego specyficznego 1% sektora gospodarczego Polski wynoszą max 6,6 tys. :) Ale przecież przedstawiając dane właśnie w ten sposób ,manipulując jakoby chodziło o zarobki całego sektora gospodarczego zrobi się lepsze wrażenie, co nie? :) Fajnie, cieszymy się, że średnie zarobki dla 1% całej gospodarki wynoszą 6,6 tys. ale chcielibyśmy też dane jak wyglądają średnie zarobki dla pozostałych 99% gospodarki w kraju. :)
...
Następna strona