Notowania

środki unijne
09.02.2016 07:42

Środki unijne. Uratowaliśmy pieniądze, które Bruksela chciała dać Hiszpanii

W Brukseli walka o fundusze dopiero się rozpoczyna i Polsce przyjdzie stoczyć jeszcze niejedną bitwę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)

Wygrana potyczka w wojnie o duże pieniądze z polityki spójności w unijnym budżecie po 2020 roku. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że niekorzystne dla nas zapisy w jednym z unijnych dokumentów zostały wykreślone. W Brukseli walka o fundusze dopiero się rozpoczyna i Polsce przyjdzie stoczyć jeszcze niejedną bitwę.

Chodzi o dokument przygotowany w Komitecie Regionów zatytułowany "Przyszłość polityki spójności", czyli wyrównywanie różnic w rozwoju wschodu i zachodu Europy.

W jednej z pierwszych wersji tego dokumentu wprost zapisano, że należy wesprzeć regiony Hiszpanii, kosztem regionów z Polski, bo więcej pieniędzy powinny otrzymywać kraje południa, by zlikwidować negatywne skutki kryzysu finansowego.

Teraz ten zapis został wykreślony, ale to dopiero początek zmagań Polski o utrzymywanie wysokiego wsparcia także w przyszłym, unijnym budżecie.

Oczywiście od dokumentu przygotowanego w Komitecie Regionów fundusze automatycznie nie zostałyby zmniejszone, ale zwykle w Unii od takich niewinnych dokumentów się zaczyna i każdy kraj reaguje nawet na wstępne projekty. Bo jeśli nie rozpocznie się walki na początku, to cała wojna o unijne fundusze w przyszłości może być przegrana.

Tagi: środki unijne, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz