Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stadion Narodowy po raz pierwszy w historii miał zysk

0
Podziel się:

Stadion PGE Narodowy w Warszawie po raz pierwszy w historii na poziomie operacyjnym znalazł się na finansowym plusie. Oficjalny zysk operatora obiektu spółki PL.2012+ na koniec 2015 roku wyniósł 2,1 mln zł. Łącznie odbyło się ponad 500 wydarzeń.

Stadion Narodowy po raz pierwszy w historii miał zysk
(Przemysław Jahr/wikimedia/public domain)

Stadion PGE Narodowy w Warszawie po raz pierwszy w historii na poziomie operacyjnym znalazł się na finansowym plusie. Oficjalny zysk operatora obiektu spółki PL.2012+ na koniec 2015 roku wyniósł 2,1 mln zł. Łącznie na obiekcie odbyło się ponad 500 wydarzeń.

- Jestem bardzo zadowolony z wyników finansowych za rok 2015. Oczywiście zawsze może być lepiej. Wynik finansowy po raz pierwszy jest na plusie. Zysk mógł być większy, ale spółka musiała poczynić zabezpieczenia finansowe na poziomie 1,5 mln zł w związku z pozwem byłego zarządu spółki, który wpłynął w grudniu. Związane jest to zerwaniem kontraktu menedżerskiego wobec poprzedniego zarządu przez ministra sportu Andrzeja Biernata - powiedział prezes Jakub Marcin Opara, który objął stanowisko w połowie grudnia.

Już pod koniec ubiegłego roku ówczesny prezes Tomasz Półgrabski informował, że zysk spółki powinien wynieść ok. 2 mln złotych i przewidział, że dzięki już podpisanym umowom kolejny rok może zakończyć się zyskiem w granicach 5 mln zł. Te słowa potwierdził teraz Opara.

- Na koniec obecnego roku przewidujemy zysk ok. 5 mln zł netto. Imprez całostadionowych będzie trochę mniej, ale będziemy gościć najważniejsze wydarzenie, jakie w tym roku będzie miało miejsce na świecie - szczyt NATO - przypomniał.

W związku z tym Stadion Narodowy będzie m.in. do końca lipca nieczynny dla zwiedzających.

- Najważniejsze imprezy, jakie nas jeszcze czekają, to: koncert Rihanny 5 sierpnia, lekkoatletyczny Memoriał Kamili Skolimowskiej pod koniec sierpnia, a jesienią dwa mecze reprezentacji Polski w ramach eliminacji mistrzostw świata. Z kolei na 24 września zaplanowany jest koncert muzyki rozrywkowej - poinformował Opara.

Operatorzy spółki PL.2012+ przygotowali także specjalną niespodziankę dla fanów piłkarskich. W trakcie Euro 2016, które rozpoczyna się 10 czerwca we Francji, elewacja stadionu zamieni się w tablicę wyników. Pięć dni przed turniejem rozpocznie się także odliczanie do pierwszego meczu Polaków.

- PGE Narodowy jest domem polskiej reprezentacji. Na elewacji będą wyświetlane wyniki spotkań reprezentacji, a także nazwiska strzelców goli. Na stronie internetowej będą na bieżąco w formie pisemnej opisywane spotkania - dodał Opara.

Obecnie trwają rozmowy o możliwości organizacji gali KSW oraz bokserskiej z udziałem Krzysztofa Głowackiego. Na razie jednak o żadnych szczegółach nie może być mowy.

W najbliższym czasie powstanie także linia gadżetów podmarką PGE Narodowy.

- Na jesieni chcemy otworzyć sklepik kibica, w którym wszyscy, którzy odwiedzą stadion, będą mogli zaopatrzyć się w różnego rodzaju gadżetu. Od najprostszych, jak długopisy, otwieracze, kubki, magnesy, po nieco bardziej ciekawe, ale we właściwym momencie o tym poinformujemy. Jest też planowany szerszy model dystrybucji - na lotniskach, czy dworcach kolejowych. Cały czas pracujemy nad modelem biznesowym - podkreślił szef PL.2012+. W planach jest także zagospodarowanie terenu błoni przy Stadionie Narodowym.

- Mamy nadzieję, że tereny wokół stadionu także będą się rozwijać. To plany długofalowe, ale chcemy wykonać ten pierwszy krok. Coś, co przez wiele lat wydawało się niemożliwe. Spółka via Ministerstwo Rozwoju złożyła aplikację do dużego funduszu europejskiego, który operuje w zakresie rozwoju infrastruktury sportowo-turystycznej. Plany są bardzo szerokie. Pierwszym etapem jest budowa hali widowiskowo-sportowej na 23 tys. osób. Jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zmieniła się ustawa przeciwpowodziowa, w związku z tym nic, tylko budować - powiedział Opara.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)