Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koniec wzajemnych roszczeń o Stadion Narodowy. Wykonawcy i państwo podpisali ugodę

0
Podziel się:

PBG i Skarb Państwa oraz inne zaangażowane podmioty zrzekły się wzajemnie roszczeń wynikających z realizacji inwestycji Stadion Narodowy w Warszawie. Roszczenia konsorcjum firm budowlanych dochodziły do 400 mln zł.

Koniec wzajemnych roszczeń o Stadion Narodowy. Wykonawcy i państwo podpisali ugodę
(Przemysław Jahr/wikimedia/public domain)

Spółka PBG i Skarb Państwa oraz inne zaangażowane podmioty zrzekły się wzajemnie roszczeń związanych z budową Stadionu Narodowego w Warszawie. PBG przypłaciło tę budowę upadłością układową.

Roszczenia konsorcjum firm budowlanych dochodziły do 400 mln zł. Jednak od nich Narodowe Centrum Sportu również chciało pieniędzy.

Po wykonaniu Stadionu Narodowego zaczęła się sądowa batalia o pieniądze. Konsorcjum firm wykonawczych Hydrobudowa Polska, PBG i Alpine domagało się od Narodowego Centrum Sportu (NCS) odszkodowania za nierozliczenie robót dodatkowych na łącznie 400 mln zł.

Z odwrotnym wnioskiem wystąpiło NCS - tu kwotę określono na 309 mln zł.

"W związku z zawarciem ugody dotyczącej rozliczeń, pomiędzy Skarbem Państwa i NCSR z Zurich Insurance plc (Niederlassung für Deutschland 'Zurich') nastąpiło wydanie z depozytu notarialnego oświadczeń wzajemnych o zrzeczeniu się roszczeń związanych z budową wielofunkcyjnego Stadionu Narodowego w Warszawie wraz z infrastrukturą towarzyszącą" - czytamy w komunikacie PBG, opublikowanym we wtorek późnym wieczorem.

Tym samym Skarb Państwa i spółka oraz inne zaangażowane podmioty zrzekają się wzajemnie roszczeń, wynikających z realizacji inwestycji Stadion Narodowy w Warszawie, zaznaczono w informacji.

"Wszystkie postępowania sądowe, w tym również w ramach prowadzonych postępowań upadłościowych, zostaną umorzone w związku z cofnięciem powództw lub wniosków i ww. zrzeczeniem się roszczeń" - czytamy dalej.

PBG całe wydarzenie przypłaciło upadłością układową. Od ponad roku odbudowuje swoją pozycję, a notowania giełdowe stopniowo rosną - w ciągu roku o aż 38 proc., głównie dzięki podpisaniu ugody z wierzycielami. Wartość zamówień PBG wynosiła na początku drugiego półrocza 4,4 mld zł, z czego do realizacji w tym roku jest 1,15 mld zł.

Notowania PBG

Grupa PBG świadczy specjalistyczne usługi budowlane w zakresie instalacji do wydobycia gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw oraz generalne wykonawstwo inwestycji z zakresu budownictwa energetycznego. Spółka jest notowana na GPW od 2004 r.

giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)