Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Starcia górników z policją w Zabrzu. Mimo porozumienia

0
Podziel się

5 policjantów zostało rannych, a 9 osób zostało zatrzymanych. PiS będzie domagać się wyjaśnień od Komendanta Głównego Policji oraz Minister Spraw Wewnętrznych.

Starcia górników z policją w Zabrzu. Mimo porozumienia
(PAP/ Andrzej Grygiel)
bDKhhHyt

5 policjantów zostało rannych, a 9 osób zostało zatrzymanych po manifestacji górniczej w Zabrzu.* *Górnicy wraz z rodzinami, związkowcami i mieszkańcami miasta protestowali przed budynkiem Domu Muzyki i Tańca. W manifestacji wzięło udział kilka tysięcy osób.

Aktualizacja: 22:00

Wśród nich są związkowcy, górnicy, pseudokibice, którzy wykrzykują m.in. hasło _ chcemy pracować, nie protestować _.

bDKhhHyv

_ - Sytuacja jest już w pełni opanowana przez służby policyjne _ - mówi asp. sztab. Marek Wypych. W czasie protestów kilkudziesięcioosobowe grupy manifestujących próbowały atakować policjantów.

_ - W trakcie akcji rannych zostało 5 policjantów - jeden ma złamaną nogę, a czterech zostało poparzonych przez rzucone w ich kierunku race _ - podała śląska policja. Policjanci zatrzymali 9 osób, w tym dwoje nieletnich, podejrzanych o _ czynną napaść na funkcjonariuszy, ich znieważenie, a także zniszczenia mienia _. Zatrzymani, jak podaje policja, są _ pod wpływem alkoholu _. _ Stąd czynności procesowe z ich udziałem będą realizowane jutro _ - dodano.

Ponadto policjanci pracują nad identyfikacją kolejnych uczestników tego zdarzenia. _ - Należy zaznaczyć, że całe zajście zostało wywołane przez grupy pseudokibiców, będących pod wpływem alkoholu, którzy protest górników wykorzystali do zakłócenia porządku oraz ataku na policjantów _ - przekazała śląska policja.

Uczestnicy protestu, jak poinformowano, najpierw zgromadzili się przed stadionem piłkarskim, skąd ruszyli ulicami miasta w kierunku Domu Muzyki i Tańca (DMiT), gdzie odbywała doroczna gala Laurów Kompetencji i Umiejętności. - _ Do protestujących przyłączyły się grupy pseudokibiców. Wielu z nich znajdowało się pod wpływem alkoholu i już w trakcie marszu wykazywało agresywne zachowanie. Po dotarciu pod Dom Muzyki i Tańca tłum sforsował bariery ochronne zabezpieczające teren, a w kierunku budynku rzuconych zostało kilkadziesiąt rac i petard hukowych _ - podała policja.

bDKhhHyB

Policja udaremniła wtargnięcie do wnętrza DMiT poprzez wystawieniu policyjnego kordonu. _ - Wówczas w ich stronę rzucane były petardy hukowe, race, butelki, a także kostki brukowe i kamienie _ - powiedział podpinspektor Andrzej Gąska ze śląskiej policji.

Podczas 23. gali wręczenia Laurów Umiejętności i Kompetencji, główny Laur (Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji) został przyznany prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, ale - jak przekazywali organizatorzy - nie uczestniczył on w uroczystości ze względu na inne obowiązki. Laurem wyróżniane są osobistości, których postawa i działalność ma uniwersalny, międzynarodowy wymiar.
Prawo i Sprawiedliwość będzie domagać się wyjaśnień od Komendanta Głównego Policji oraz Minister Spraw Wewnętrznych Teresy Piotrowskiej. Złoży wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych.

Rzecznik PiS Marcin Mastalerek, w oświadczeniu przesłanym mediom, powołuje się na wypowiedź lidera Solidarności Piotra Dudę.

Ten stwierdził , że dochodziło do _ policyjnych prowokacji _, wobec osób protestujących dziś w Zabrzu. Opinię taką Duda przedstawił na antenie TVP INFO. Twierdził, że policjanci atakowali tłum , w którym były kobiety i dzieci Jak napisał rzecznik, Prawo i Sprawiedliwość uznaje takie działania za niedopuszczalne i będzie domagać się wyjaśnień

bDKhhHyC
Czytaj więcej w Money.pl
Koniec strajku na Śląsku. Porozumienie podpisane Premier Ewa Kopacz zaakceptowała treść porozumienia z górnikami - przekazała kancelaria premiera.
Górnicy negocjują z rządem o negocjacjach To spotkanie zespołu roboczego, który ma analizować propozycje strony związkowej i propozycje strony rządowej co do treści ewentualnego porozumienia.
Górnicy symbolicznie pochowali Ewę Kopacz Na Śląsku górnicy symbolicznie pochowali Ewę Kopacz.
bDKhhHyW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)