Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki USA-Kuba. Jest postęp w rozmowach. Ambasady otwarte jeszcze w kwietniu

0
Podziel się:

Jeszcze w kwietniu możliwe będzie pełne nawiązanie stosunków dyplomatycznych. W Hawanie otwarta zostać ma wtedy amerykańska ambasada

Stosunki USA-Kuba. Jest postęp w rozmowach. Ambasady otwarte jeszcze w kwietniu
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Kolejna tura rozmów kończy ponad pół wieku braku stosunków dyplomatycznych. Jak informują dyplomaci z obu państw jest znaczny postęp w negocjacjach.

Asystent sekretarza stanu USA ds. Zachodniej Półkuli Roberta Jacobson powiedziała, że prawdopodobnie do kwietnia zostaną otwarte ambasady - USA w Hawanie i Kuby w Waszyngtonie. _ Udało nam się osiągnąć znaczny postęp w negocjacjach, choć jeszcze pozostały poważne różnice _ - stwierdziła Jacobson.

_ To było dobre spotkanie. Zrobiliśmy spory postęp _ - oświadczyła szefowa departamentu ds. USA w kubańskim MSZ Josefina Vidal. Administracja prezydenta Baracka Obamy liczy na to, że uda się otworzyć ambasady w Hawanie i Waszyngtonie przed rozpoczęciem kwietniowego szczytu przywódców Ameryki Północnej i Łacińskiej, w którym udział wezmą Obama i prezydent Kuby Raul Castro.

Rozmowy dyplomatyczne rozpoczęły się 21 stycznia w Hawanie; pierwsza tura negocjacji poświęcona była przeglądowi przepisów regulujących imigrację. Jak komentowała wówczas agencja AP, poważnym utrudnieniem w tych negocjacjach jest nastawienie kubańskiego rządu, który wprawdzie bardzo potrzebuje amerykańskich pieniędzy, by ratować gospodarkę, ale obawia się, że dalekosiężnym celem prezydenta Obamy jest odsunięcie od władzy Raula Castro i skłonienie Hawany do wdrożenia demokratycznych reform.

Obama ogłosił zwrot w dotychczasowej polityce izolowania Kuby przez USA 17 grudnia i zalecił rządowi natychmiastowe wznowienie stosunków dyplomatycznych z wyspą oraz rozluźnienie restrykcji w podróżach i eksporcie.

W ramach pierwszych przyjaznych gestów władze kubańskie uwolniły 53 więźniów politycznych; ich uwolnienie USA postawiły jako jeden z warunków odwilży w relacjach z Hawaną.

Czytaj więcej w Money.pl
Towary z Kuby trafią do USA. Są jednak wyjątki Amerykańskie embargo wobec Kuby było utrzymywane przez pół wieku.
Fidel Castro pisze list. Dalej nie ufa USA, ale... Były kubański prezydent Fidel Castro, który nie pojawił się publicznie od ponad roku.
Oto co zyska Kuba, jeśli dogada się z USA Agencja ratingowa Moody's oceniła, że normalizacja stosunków USA i Kuby zwiększy wiarygodność kredytową wyspy.
Pierwsze efekty politycznej odwilży na Kubie Trzech dysydentów uwolniły nieoczekiwanie władze Kuby - poinformowała tamtejsza Komisja Praw Człowieka i Porozumienia Narodowego (CCDHRN).
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)