Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Majątek Stowarzyszenia "Wiosna" to blisko 18 mln zł. Ogromne wsparcie dla najuboższych

118
Podziel się:

Prokuratura przygląda się doniesieniom o mobbing rzekomo stosowany przez ks. Jacka Stryczka, prezesa Stowarzyszenia Wiosna, znanego z akcji "Szlachetna Paczka". My postanowiliśmy zajrzeć jak radziło sobie stowarzyszenie w ostatnim roku.

"Szlachetna Paczka" pomogła tysiącom ubogich rodzin spędzić godnie święta.
"Szlachetna Paczka" pomogła tysiącom ubogich rodzin spędzić godnie święta. (Rafał Oleksiewicz/Reporter)

Prokuratura bada doniesienia o mobbingu, o który oskarżany jest ks. Jacek Stryczek, były już prezes Stowarzyszenia "Wiosna" odpowiedzialnego za "Szlachetną Paczkę". Jeśli się potwierdzą, ofiarami mogą być nie tylko pracownicy księdza, ale też sama akcja. A ta przynosi najuboższym rodzinom wsparcie warte miliony.

Nie milkną echa publikacji Onetu, w której pracownicy Stowarzyszenia "Wiosna” oskarżają ks. Jacka Stryczka o praktyki mobbingowe. Ksiądz nie zgadza się z zarzutami. Sprawie przygląda się również prokuratura.

Jakim gigantem było stowarzyszenie? Postanowiliśmy to sprawdzić. Nie chcemy szukać tu taniej sensacji. Informacje o więcej niż trudnym charakterze ks. Stryczka nie powinny nam bowiem przesłaniać ogromu pracy, wysiłku i czasu włożonego przez tysiące wolontariuszy co roku współpracujących ze "Szlachetną Paczką".

"Wiosna" powstała w 2001 roku w Krakowie. Zatrudnia ok. 120 osób. Ze względu na projektowy charakter działalności, prócz pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, podpisała również wiele umów cywilno-prawnych, na ich podstawie zatrudnia 289 osób. To więc nie "firemka", ale prawdziwa korporacja.

Według dokumentów finansowych majątek stowarzyszenia to ponad 17,8 mln zł. Od lat organizacja propaguje wolontariat, działa charytatywnie, a jej najbardziej rozpoznawalną akcją jest "Szlachetna Paczka".

Jak wynika ze sprawozdania finansowego, w ubiegłym roku przychody z działalności gospodarczej stowarzyszenia wyniosły 1,5 mln zł. Były to głównie usługi świadczeń reklamowych, ale także sprzedaż w sklepie internetowym. Tylko gadżety z logo "Szlachetnej Paczki" dały organizacji 420 tys. zł przychodu.

Dodatkowo ze sprzedaży biletów na wydarzenia "Szlachetnej Paczki" organizacja otrzymała 60 tys. zł, a z pozostałej sprzedaży usług - przede wszystkim organizowanych szkoleń - 16,6 tys. zł.

**Darowizny od wielkich firm i osób prywatnych**

Najwyższe przychody organizacja miała oczywiście z różnego rodzaju darowizn czy tzw. 1 proc. podatku. Wyniosły one w sumie 21,8 mln zł. Wśród donatorów Stowarzyszenia "Wiosna” znajdują się takie firmy jak: Google, Fundacja Lotto, Fundacja PZU, czy bank ING.

Zobacz także: Zobacz również: "Szlachetna Paczka", jako oręż do mobilizacji młodych ludzi przeciwko społecznym podziałom:

Najbardziej hojnym ofiarodawcą w 2017 roku była jednak Kompania Piwowarska SA, która przekazała na rzecz stowarzyszenie blisko pół miliona złotych (dokładnie 497 tys. zł).

Za nią plasuje się firma Rossmann Polska, która wpłaciła sumę 350 tys. zł i spółka Wawel, która ofiarowała 300 tys. zł. Jednak nie tylko polskie firmy wspierają stowarzyszenie. Wpłaty pochodziły również z firm i organizacji z Szwajcarii, USA czy Wielkiej Brytanii. Wpłaty te jednak nie przekraczały kwoty 50 tys. zł.

Ponad 9 mln zł to datki od osób prywatnych. Na konto stowarzyszenia wpływały nie tylko pieniądze, ale prezenty w formie produktów czy usług. W ten sposób organizacja dostała równowartość 36 tys. zł, a od firm ponad 4 mln zł.

Źródło: Sprawozdanie Finansowe Wiosna /PwC

”Wiosna” otrzymuje również 1 proc. z podatku dochodowego od osób fizycznych. Wpływy w 2017 roku z tej darowizny wyniosły ponad 1,1 mln zł. Z charytatywnych SMS ponad 313 tys. zł, a zbiórek publicznych 138 tys. zł.

Dużym wsparciem dla jej działalności są również granty z środków unijnych, które przyniosły 2,5 mln zł. Przychody dopełniają środki z administracji rządowej, które wyniosły około 650 tys. zł i budżetu państwa – 88 tys. zł

10 mln zł w kasie i na rachunkach

Jak wynika z ostatniego sprawozdania finansowego, na koniec 2017 roku organizacja miała w kasie i na rachunkach firmowych ponad 10 mln zł.

Ale do majątku stowarzyszenia wlicza się również nieruchomości oraz sprzęt komputerowy, elektroniczny, a także ewentualne maszyny warte w sumie 918 tys. zł. Stowarzyszanie nie posiada jednak żadnych gruntów.

Na co idą pieniądze? Częściowo oczywiście na wypłaty dla pracowników, bo trudno przy takiej skali działalności oprzeć się tylko na wolontariacie. Zdecydowana większość środków trafia jednak do potrzebujących rodzin i o tym należy pamiętać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(118)
antyklerykal
5 lata temu
CHCIELIŚCIE POLSKI KATOLICKIEJ TO JĄ MACIE !!!!!!!!!!!!……….. ""Newsweek" ujawnia, ile Rydzyk dostaje od państwa. Kwoty robią wrażenie! 08.01.2018 11:45 Milionowe granty i dotacje oraz ludzie w rządzie, parlamencie i państwowych spółkach - o coraz większych wpływach o.Tadeusza Rydzyka pisze poniedziałkowy „Newsweek”."...........W najnowszym numerze tygodnika możemy przeczytać o tym, jaką tak naprawdę rolę odgrywa w spektaklu pt. „Rządy PiS” toruński redemptorysta. A odgrywa coraz większą. Co prawda już za czasów pierwszych rządów Prawa i Sprawiedliwości w latach 2005-07 pojawiał się jako „szara eminencja” tego obozu politycznego (choć bardziej związany emocjonalnie z jednym z ówczesnych koalicjantów czy LPR), ale dopiero teraz - także z uwagi na większy zakres władzy, jaką posiada ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego - zyskał naprawdę potężne wpływy. .........................więcej w artykule"
jacool
5 lata temu
zaraz, zaraz.... z tego co wiem te paczki przygotowują ludzie ze SWOICH pieniędzy. Na co zatem idą te miliony? Pracowników tam nie za dużo? A ksiądz celebryta - gdyby ktoś wiele lat temu utemperował bufona - może nie byłoby skandalu. Ale może to tym nie do korekty. Bardzo w sobie zadufany.
Vici
5 lata temu
TO ILE Z TYCH KILKUDZIESIĘCIU MILIONÓW DOSTAJĄ BIEDNI? KONKRETNIE?
Aga
5 lata temu
A moze panie zamiast narzekac ze ma meza pijaka i 5cioro dzieci cos by zrobily ze swoim zyciem i poszly do pracy? Tez wychowuje dwoje dzieci ale nie kombinuje jak zyc na koszt innych tylko chdze do pracy.
bogu
5 lata temu
Proponuję powołać tysiące Orkiestr Świątecznej Pomocy , Szlachetnych Paczek i temu podobnych i wówczas w Polsce zniknie bieda , wszyscy będą bogaci.
...
Następna strona