Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strabag zapłacił Tarnowowi 17 mln zł za zmowę cenową

2
Podziel się:
Strabag zapłacił Tarnowowi 17 mln zł za zmowę cenową
(Wlodzimierz Wasyluk)
bECcNfAR

Firma Strabag wpłaciła na konto Tarnowa 17 mln zł odszkodowania za zmowę przetargową przy budowie łącznika autostrady A4 z drogą wojewódzką 977 w Tarnowie (Węzeł Krzyż). To wynik ugody sądowej, jaką pod koniec roku zawarł samorząd z wykonawcami inwestycji.

Drugi z wykonawców - firma Mota Engil Central Europe ma wpłacić 15 mln zł do kasy miasta do piątku.

Zdaniem władz miasta, 32 mln zł to rekordowe, prawdopodobnie jedyne takie w Polsce odszkodowanie, uzyskane przez tarnowski samorząd dzięki ugodzie sądowej, zawartej w drodze mediacji.

bECcNfAT

Co Tarnów zrobi z 32 mln zł odszkodowania?

Według prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli uzyskane odszkodowanie zasili miejski budżet i pozwoli na sfinansowanie najważniejszych inwestycji, w tym przebudowy hali sportowej "Jaskółka".

Przed Wydziałem Gospodarczym Sądu Okręgowego w Krakowie Tarnów domagał się od wykonawców łącznika pokrycia strat i szkód w wysokości około 39 mln zł. Chodziło o blisko 26 mln zł z tytułu uzasadnionego podejrzenia zmowy przetargowej oraz niemal 14 mln zł za oddaną dotację unijną udzieloną na budowę łącznika.

Budowę połączenia autostrady A4 z Węzłem Krzyż realizowało konsorcjum firm w składzie: Strabag, Mota-Engil oraz Poldim. Ta ostatnia jest w upadłości, dlatego też miasto wezwało do ugody dwóch pierwszych konsorcjantów.

bECcNfAZ

Pod koniec listopada Sąd Okręgowy w Krakowie zatwierdził ugodę zawartą przez strony postępowania, nadając jej klauzulę wykonalności. Firmy zgodziły się zapłacić Gminie Miasta Tarnowa 31 mln 727 tys. zł w terminie do 6 stycznia 2017 r. W związku z zawarciem ugody gminie przysługuje ponadto 75 tys. zł tytułem zwrotu trzech czwartych opłaty sądowej wniesionej od pozwu.

Sąd ukarał 14 osób zamieszanych w tzw. zmowę przetargową

W maju 2016 roku krakowski Sąd Okręgowy skazał na kary pozbawienia wolności w zawieszeniu i wysokie grzywny 14 osób oskarżonych w sprawie tzw. zmowy przetargowej przy budowie łącznika autostrady A4. Akt oskarżenia w tej sprawie przeciw 23 osobom skierowała do sądu w połowie stycznia 2016 r. Prokuratura Apelacyjna w Krakowie. Według prokuratury szkoda spowodowana zmową wynosi blisko 25,8 mln zł.

Wydanie wyroku dla 14 oskarżonych było możliwe, ponieważ wszyscy zadeklarowali chęć dobrowolnego poddania się karze i złożyli wnioski o wydanie wyroku bez przeprowadzania przewodu sądowego. Sąd uwzględnił te wnioski. Wobec pozostałych dziewięciu osób oskarżonych, które nie przyznały się do winy, toczyć się będzie proces sądowy.

bECcNfBa

Wśród oskarżonych znajdowali się zarówno przedstawiciele konsorcjum firm, które uczestniczyły w przetargu, jak i firm, które w wyniku zmowy do przetargu nie przystąpiły, oraz tarnowscy urzędnicy. Zarzuty dotyczyły udziału w zmowie, korupcji - tj. przyjmowania lub przekazywania korzyści majątkowej, niedopełnienia obowiązków, a także prania brudnych pieniędzy. Przy okazji ujawniono też fałszerstwa w zakresie dokumentacji dotyczące rozliczeń między przedsiębiorcami, o co również oskarżono kilka osób.

Śledztwo dotyczyło tzw. zmowy przetargowej, czyli wejścia w porozumienie konsorcjum firm na szkodę Tarnowskiego Zarządu Dróg Miejskich w Tarnowie. Chodziło o nieograniczony publiczny przetarg na budowę połączenia autostrady A4 z drogą wojewódzką 977 (Węzeł Krzyż).

Według prokuratury konsorcjum firm, składające się z trzech podmiotów, weszło w porozumienie z innymi firmami, że firmy te nie będą uczestniczyły w przetargu lub złożą oferty niekorzystne. W zamian konsorcjum po wygraniu przetargu miało się podzielić z nimi pieniędzmi i tak się stało. Taka zmowa była możliwa dzięki współdziałaniu osób zasiadających w jednostce budżetowej gminy Tarnów, czyli Tarnowskim Zarządzie Dróg Miejskich. Jednostka ta została zlikwidowana uchwałą Rady Miasta Tarnowa ze stycznia 2012 r.

Jak ustaliła prokuratura, uczestniczące w zmowie podmioty gospodarcze przekazywały między sobą środki pieniężne, które uzyskały w wyniku przestępstwa. Prały je, czyli legalizowały ich pochodzenie w ten sposób, że wystawiały nieprawdziwe faktury bądź protokoły odbioru robót, które w rzeczywistości nie zostały wykonane.

bECcNfBb

Szkoda to ponad 25 mln złotych

Szkoda wyliczona przez prokuraturę na 25 mln 781 tys. zł stanowi różnicę między ceną ustaloną z zamawiającym a rzeczywistą ceną budowy. Podstawą do jej wyliczenia były opinie instytucji naukowych z zakresu kosztorysowania i budowy dróg. Opinie jednoznacznie wykazały, że rzeczywisty koszt realizacji zadania wynosił ponad 13 mln 868 tys. zł, a nie blisko 40 mln zł, które zostało wypłacone - podawała prokuratura.

W toku postępowania w sprawie zmowy przetargowej prokuratura natrafiła także na wątek korupcyjny. W lipcu 2016 r. Sąd Rejonowy w Brzesku skazał w tej sprawie na pięć lat bezwzględnego pozbawienia wolności b. prezydenta Tarnowa Ryszarda Ś. oskarżonego o korupcję i przyjęcie 70 tys. zł łapówki oraz przekroczenie uprawnień. Sąd ukarał ponadto byłego prezydenta Tarnowa grzywną w wysokości 160 tys. zł i orzekł wobec niego zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych w jednostkach samorządu terytorialnego oraz innych podmiotach dysponujących mieniem publicznych na okres 10 lat. Dodatkowo nakazał mu naprawienie wyrządzonej miastu szkody w kwocie 295 tys. zł.

bECcNfBu
gospodarka
budownictwo
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
m-53
5 lata temu
Koszt rzeczywisty - 14 mln Zapłacono - 40 mln. I w ten prosty sposób napompowano wzrost PKB o 26 mln, inwestycje wspaniale rosły, tłuste koty puchły z dobrobytu. I to wszystko na małym obiekcie. Proszę zwrócić uwagę na proporcje. To nie był przekręt na 5 czy 10%. Chłopcy się nie szczypali, narzut wynosił 185%. Wcale się nie dziwię protestom pod hasłem "żeby było jak było". Na dodatek te złodziejskie firmy użalają się, że wydatki na inwestycje spadają, że rząd zaczyna ich kontrolować.
antoni
5 lata temu
Dajcie adres strony w szwajcarii gdzie można znależść pracę ,nie przez polskich pośredników-będę wdzięczny -pozdrawiam