Notowania

oszczędności w jsw
11.02.2015 21:15

Strajk w JSW. 17 lutego zbierze się Rada Nadzorcza

Resort skarbu wystąpił do zarządu z żądaniem zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia w celu wzmocnienia bieżącego nadzoru rady nadzorczej nad sytuacją finansową spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

Z nieoficjalnych informacji wynika, że na zebraniu Rady ma rozpocząć się zapowiadany przez resort skarbu audyt kosztów spółki.

W poniedziałek wieczorem resort skarbu informował, że w związku z przejęciem nadzoru właścicielskiego nad spółkami górniczymi wystąpił do zarządu JSW z żądaniem zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia w najszybszym możliwym terminie, w którego porządku obrad znajdą się punkty dotyczące zmian w składzie rady nadzorczej oraz zmian w statucie spółki; w celu wzmocnienia bieżącego nadzoru rady nadzorczej nad sytuacją finansową spółki. Minister skarbu zapowiedział też wówczas, że zwróci się do rady nadzorczej o przeprowadzenie w spółce audytu i tak też się stało.

_ - Minister zwrócił się już do RN o analizę sytuacji finansowej JSW _ - powiedziała rzeczniczka MSP Agnieszka Jabłońska-Twaróg.

Tymczasem według związkowców na skutek różnego rodzaju umów - dotyczących m.in. sponsorowania klubów sportowych oraz doradztwa biznesowego i prawnego - z JSW wyprowadzono w ostatnich kilku latach około 100 mln zł.

Związkowcy zaznaczyli, że nie kwestionują legalności umów, ale ich zasadność i wysokość kwot, na które opiewają. Zamierzają o sprawie poinformować organy ścigania. Zarząd JSW uznał, że dane przytoczone przez związkowców zdobyto nielegalnie; zawiadomił o tym prokuraturę.

Wiceminister skarbu Rafał Baniak pytany o tę sprawę podczas wtorkowej konferencji odparł, że o sprawie tej zostały powiadomione _ odpowiednie organy państwa _ i rada nadzorcza spółki.

Od 28 stycznia w JSW trwa strajk, który rozpoczął się w następstwie ogłoszenia przez zarząd planu oszczędnościowego uzasadnianego potrzebą poprawy kondycji firmy. Związkowcy domagają się odwołania prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego.

W ubiegłym tygodniu w spółce trwały rozmowy związkowców i zarządu - z udziałem mediatora, b. wicepremiera i b. ministra pracy Longina Komołowskiego. Ich efektem był parafowany w piątek, kierowany do rady nadzorczej JSW protokół uzgodnień i rozbieżności.

*_ Większość postulatów związkowców to populizm _ - posłuchaj komentarza profesora Orłowskiego: *

Związkowcy dotąd nie odpowiedzieli na apele resortu skarbu o przerwanie strajku i powrót do rozmów, czekają - jak mówią - na _ jakieś konkrety _ ze strony jego przedstawicieli.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: oszczędności w jsw, strajk w jsw, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz