Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strajk w Przewozach Regionalnych? Kolejarze grożą

0
Podziel się:

Jako pracownicy i kolejarze nie będziemy dalej tolerowali destrukcji polskiego systemu kolejowego i marnotrawienia publicznych pieniędzy - czytamy w komunikacie.

Strajk w Przewozach Regionalnych? Kolejarze grożą
(DaLee_pl/CC/Flickr)

Kolejowe związki zawodowe grożą strajkiem w Przewozach Regionalnych, jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie oddłużenia spółki i wstrzymania zwolnień. Prezes spółki Przewozy Regionalne zapowiedział, że w ramach restrukturyzacji spółka planuje zwolnienia.

_ Informujemy, że w związku z obecną sytuacją w spółce Przewozy Regionalne, bezpośrednio zagrażającą naszym miejscom pracy podjęty zostanie strajk _ - napisali związkowcy w komunikacie.

Zaznaczyli, że ostateczna decyzja o rozpoczęciu strajku zapadnie, jeśli do 31 października nie zostaną spełnione ich warunki.

Związkowcy oczekują do 31 października zawarcia porozumień _ konsolidujących segment przewozów regionalnych w Polsce _ oraz oddłużenia Spółki Przewozy Regionalne. Chcą też wstrzymania zwolnień z przyczyn leżących po stronie pracodawcy do czasu zawarcia porozumień o sposobie i zasadach restrukturyzacji spółki Przewozy Regionalne. Związki oczekują też wstrzymania współpracy ze spółkami _ konkurencyjnymi dla spółki Przewozy Regionalne, w szczególności poprzez udostępnianie taboru i świadczenia usług przewozowych, jako podmiot wykonawczy _.

_ Jako pracownicy i kolejarze nie będziemy dalej tolerowali destrukcji polskiego systemu kolejowego i marnotrawienia publicznych pieniędzy, a także odcięcia od możliwości korzystania z publicznego transportu kolejowego dla mieszkańców wielu regionów Polski _ - czytamy w komunikacie.

Dokument podpisali przedstawiciele 14 central kolejowych związków, m.in. prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce Leszek Miętek i wiceprzewodniczący Krajowego Sekretariatu Kolejarzy NSZZ Solidarność Jerzy Jankowski.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju potwierdziło, że pismo od związków wpłynęło do resortu.

Rzeczniczka Przewozów Regionalnych Marta Milewska w oświadczeniu podkreśliła, że aby przewoźnik mógł lepiej zaspokajać potrzeby pasażerów, musi przejść proces restrukturyzacji. _ Nie da się skutecznie zrestrukturyzować spółki bez wsparcia finansowego. Dlatego najlepszy scenariusz restrukturyzacji, zarówno według Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, zarządu, jak i części właścicieli, zakłada pozyskanie strategicznego inwestora ze strony Skarbu Państwa. Ma on dokapitalizować PR, co w konsekwencji zagwarantuje uzyskanie rentowności w ciągu najbliższych pięciu lat _ - dodała.

Przypomniała, że na realizację takiego scenariusza do tej pory wyraziło zgodę sześciu z szesnastu marszałków. _ Najważniejsze dla przyszłości spółki jest w tej chwili przekonanie do tego scenariusza wszystkich właścicieli i na tym obecnie się skupiamy _ - zaznaczyła.

W poniedziałek prezes Spółki Przewozy Regionalne (PR) Tomasz Pasikowski zapowiedział, że w ramach restrukturyzacji spółka planuje zwolnienia. W tym roku pracę ma stracić ok. 8 proc. liczącej blisko 9,5 tys. osób załogi.

W piątek zarząd PR, część marszałków województw i przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju podpisali wstępne porozumienie ws. planu restrukturyzacji Przewozów. Plan miałby polegać na tym, że Skarb Państwa zasiliłby kwotą 750 mln zł Agencję Rozwoju Przemysłu, a PR wyemitowałyby udziały, które objęłaby ARP - gotówka wpłynęłaby do spółki. Agencja stałaby się większościowym udziałowcem PR, a pieniądze z nowej emisji pokryłyby przeterminowane zobowiązania spółki i dałyby zastrzyk finansowy umożliwiający wstępną restrukturyzację przewoźnika.

Marszałkowie województw stali się właścicielami spółki po jej usamorządowieniu w 2008 r. Od tej pory kolejni ministrowie transportu wskazywali, że nie mają już wpływu na przewoźnika i jego kłopoty finansowe. A te są coraz większe. Firma ma wielomilionowe zobowiązania m.in. wobec zarządzającej infrastrukturą kolejową spółki PKP PLK. Historyczne długi spółki szacowane są na 600 mln zł.

Przewozy Regionalne uruchamiają blisko 1,6 tys. pociągów w ciągu doby, z których korzysta dziennie ok. 250 tys. pasażerów - głównie dojeżdżających pociągami do pracy czy szkoły.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)