Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ruszyły konsultacje

7
Podziel się:

W środę ruszyły pierwsze z dwunastu zaplanowanych w całej Polsce konferencji konsultacyjnych dotyczących projektu Strategii.

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ruszyły konsultacje
(PAP/Radek Pietruszka)
bFeYybNN

W środę ruszyły konsultacje Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ma ona spowodować rozwój polskiej gospodarki głównie z wykorzystaniem innowacyjności - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Według jego zastępcy przyśpiesza kontraktowanie środków unijnych.

W środę ruszyły pierwsze z dwunastu zaplanowanych w całej Polsce konferencji konsultacyjnych dotyczących projektu Strategii. Przedstawiciele władz resortu rozwoju w ich trakcie będą rozmawiać o proponowanej przez rząd nowej wizji rozwoju Polski. Każde ze spotkań będzie poświęcone innemu aspektowi zapisanemu w projekcie.

- Rozpoczynamy konsultacje tego dokumentu po to, żeby nie był on dokumentem hipotetycznym, czy teoretycznym. To, co jest takim znakiem firmowym naszej strategii rozwoju, to jej głębokie zakorzenienie w rzeczywistości gospodarczej - powiedział w środę na konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

bFeYybNP

W jego ocenie, podstawowym źródłem wzrostu gospodarczego jest nowoczesny rozwój gospodarki, oparty na cyfryzacji. Według niego najbardziej istotne jest wyrwanie się z gospodarki peryferyjnej, co będzie możliwe dzięki wzrostowi gospodarczemu w innowacyjnych sektorach. Szczególne znaczenie będzie miał "komponent informatyczny we wszystkich możliwych kryteriach doboru branż i wsparcia gospodarczego".

Morawiecki wyjaśnił, że strategia ma zagwarantować przedsiębiorcom wolność gospodarczą, stwarzając im m.in. jak najszerszą "paletę regulacji", czy ustaw służących ich działalności.

- Ta strategia to jest zarówno solidarność społeczna, to co chcemy kultywować i wzmacniać, ale też jest to strategia na rzecz wolności gospodarczej. To nie jest strategia etatyzmu, to nie jest strategia powrotu do jakiś absurdalnych idei, które niektórzy nam zarzucają. To jest strategia wolności gospodarczej - powiedział wicepremier.

- Nie wiemy co będzie za dwa lata. Dobry biznesmen, przedsiębiorca zawsze ma nie tylko plany awaryjne, ale ma również specjalne dodatkowe scenariusze. Tak samo i my chcemy, żeby te scenariusze były zawarte w immanentnej elastyczności, plastyczności tej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju żeby różne branże mogły się rozwijać - zaznaczył Morawiecki.

bFeYybNV

Obecny na konferencji wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, przekazał, że strategia stawia na politykę rozwojową bardzo silnie proaktywną, opartą na innowacjach i na rodzimym przemyśle. Dodał, że efekty tej polityki będą widoczne za rok, półtora.

- Mamy spowolnienie gospodarcze, końcówka zeszłego roku to był bardzo silny finisz. W tym roku inwestycje się zatrzymały, bo inwestycje z nowej perspektywy są silnie opóźnione. Większość ma opóźnienie rzędu roku, a w przypadku np. kolei opóźnienie jest 2-letnie - powiedział. Przypomniał, że pod koniec 2015 roku resort przygotował plan zwiększenia efektywności i przyspieszenia wykorzystania funduszy unijnych na lata 2014-2020. - Pierwsze efekty tego planu już zaczynamy widzieć. Znacząco przyspieszyło kontraktowanie środków unijnych. W ślad za tym, zacznie to czuć gospodarka już pod koniec III kwartału - dodał wiceminister.

Resort rozwoju chce, aby w konsultacjach dotyczących Strategii wzięło udział jak najwięcej osób dlatego, zaprasza samorządowców, naukowców, przedsiębiorców oraz osoby zainteresowane do dyskusji. Harmonogram spotkań jest dostępny na stronie internetowej ministerstwa.

bFeYybNW

Prace nad Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, będącego bazą Strategii, rozpoczęły się pod koniec zeszłego roku. W lutym br. Plan został przyjęty przez rząd, a następnie ruszyły - prowadzone wspólnie z innymi resortami - prace nad uszczegółowieniem dokumentu. W konsekwencji, w lipcu powstał projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zaś w sierpniu i wrześniu dokument będą prowadzone szerokie konsultacje społeczne. W październiku finalna wersja dokumentu zostanie przedłożona Radzie Ministrów.

bFeYybOq
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
bogu
5 lata temu
Czy to ten geniusz , który zrezygnował z pracy za kilkaset tysięcy miesięcznie i wybrał pracę za 20 tysięcy złotych ??
dod
5 lata temu
jak analfabeta ekonomiczny chce prowadzić reformy gospodarcze to nielogiczne i głupie ,niedługo wszyscy zamkną interesy podatki ,podatki i podatki to plan historyka morawieckiego ,będą efekty jak mu się morda wyprostuje czyli nigdy
rexel
5 lata temu
".....Morawiecki wyjaśnił, że strategia ma zagwarantować przedsiębiorcom wolność gospodarczą, stwarzając im m.in. jak najszerszą "paletę regulacji", czy ustaw służących ich działalności..." Włąśnie widać po działaniach PISlamu co oznacza wolność gospodarcza w/g sekty smoleńskiej. Zamordyzm, nakładanie coraz to nowych podatków i drwienie z gwarancji konstytucyjnych. To cały Kaczyzm- ideologia paranoika oparty na kłamstwach i propagandzie rodem z Goebelsowskiej III Rzeszy.
bFeYybOr
szczepionki n...
5 lata temu
Pani Nino poznawszy polską myśl państwowotwórczą sprowadzającą się do zapełnienia nieznośnej pustki po pokojowym odejściu wojsk radzieckich zaproszeniem innych wojsk obywatele są podejrzliwi wielce.
Nina
5 lata temu
Jakie to irytujące, te komentarze osób, którzy nawet okładki tego dokumentu nie widziały. Może najpierw przeczytajcie, a potem krytykujcie. Strategia zakłada zmianę wielu ustaw, a nie ich dodawanie. Zmiany mają być ewolucyjne i zgodne z trendami rynku.