Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Straż graniczna kupiła drony. W planach kolejne inwestycje

0
Podziel się:

Obraz z kamer jest przesyłany do palcówki Straży Granicznej i wyświetlany na ekranach monitorów, zarówno na stanowisku kierowania, jak i na urządzeniach mobilnych.

Straż graniczna kupiła drony. W planach kolejne inwestycje
(Wirtualna Polska, Michał Masiak)

Dwa samoloty i cztery zestawy dronów do monitorowania granic kupiła w tym roku Straż Graniczna. Planowana jest rozbudowa systemu przygranicznych wież obserwacyjnych z kamerami termalnymi najnowszej generacji - powiedział zastępca komendanta SG gen. Marek Borkowski.

Od 2007 r. z Funduszu Granic Zewnętrznych UE wydano ok. 1,5 mld zł na zakup nowoczesnego sprzętu dla SG - w tym na 14 wież obserwacyjnych wyposażonych w sprzęt do obserwacji granic przez 24 godziny na dobę. Obiekty zlokalizowane są w różnej odległości od granicy. Nie są zamaskowane, lecz doskonale widoczne, chociażby dlatego, że mają po 35 i 50 metrów wysokości, czyli sięgają 11. i 15. piętra.

Gen. Borkowski podkreślił, że w latach 2016-2022 planowana jest dalsza rozbudowa systemu wież obserwacyjnych, zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie granicy. - Każdy zestaw umieszczonych na wieżach urządzeń wyposażony jest m.in. w chłodzoną kamerę termowizyjną i dalmierz laserowy - powiedział.

Obraz z kamer jest przesyłany do palcówki Straży Granicznej i wyświetlany na ekranach monitorów, zarówno na stanowisku kierowania, jak i na urządzeniach mobilnych. - Dzięki temu możliwe jest wykrywanie, obserwacja i rejestracja wszelkich niepożądanych zdarzeń na granicy - podkreślił Borkowski.

Jak podkreślił komendant, istotną rolę w systemie ochrony granicy odgrywa także lotnictwo. W czerwcu SG zrealizowała umowę na zakup i dostawę dwóch samolotów ES-15. Samoloty są wyposażone w systemy obserwacji dalekiego zasięgu i przekaz danych w czasie rzeczywistym. Mają być wykorzystane do stałego monitorowania granicy.

- Układ napędowy tych samolotów pozwala im poruszać się na tyle cicho, by zapewnić skryte działanie w rejonach zagrożonych przestępczością graniczną. Z uwagi na relatywnie niskie koszty eksploatacji tych samolotów, możliwość prowadzenia długotrwałych lotów oraz zaawansowane technologicznie wyposażenie dodatkowe, będą one stanowiły jedno z najważniejszych narzędzi nadzorowania granicy z powietrza - powiedział Borkowski.

W połowie 2015 r. SG kupiła także cztery zestawy dronów, czyli bezzałogowych statków powietrznych UAV (Unmanned Aerial Vehicle). Planowany jest też zakup dwóch samolotów na potrzeby Morskiego Oddziału Straży Granicznej. - Nowe samoloty, których zakup zostanie sfinansowany przez Agencję Frontex, zastąpią wyeksploatowany samolot M-20 Mewa i będą wykonywały zadania w ramach misji Frontexu, w których uczestniczy Straż Graniczna, a w czasie poza misjami będą patrolowały polskie obszary morskie - podkreślił komendant.

Poinformował, że w latach 2009-2015 SG kupiła także ponad 1,2 tys. samochodów i pojazdów o wartości ponad 122 mln zł. - Dzięki temu sprzęt transportowy został odnowiony w ponad 43 proc. W dalszej perspektywie przewiduje się zastąpienie pojazdów spalinowych pojazdami napędzanymi alternatywnymi źródłami energii czyli z napędem hybrydowym, elektrycznym lub na sprężone powietrze - powiedział Borkowski.

- Obserwacja zagrożeń występujących na ochranianym odcinku granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i obecnej sytuacji geopolitycznej skłaniają do rozważenia możliwości wyposażenia jednostek Straży Granicznej w nowe rodzaje specjalistycznego sprzętu transportowego, takich jak np. terenowe pojazdy specjalne - dodał.

W Straży Granicznej służy 15 tys. funkcjonariuszy i ponad 3 tys. pracowników cywilnych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)