Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kołodziej
Agata Kołodziej
|

Chiny chcą wykorzystać Ukrainę, żeby podbić Europę

63
Podziel się:

Chiny chcą stworzyć strefę wolnego handlu z Ukrainą. Ten zaskakujący gospodarczy sojusz to mogą być dla Chińczyków tylne drzwi, przez które wprowadzą swoje towary do Europy.

Chiny chcą wykorzystać Ukrainę, żeby podbić Europę
(Jacek Bereźnicki)

Chińska delegacja, która niedawno była w Kijowie, złożyła ukraińskim władzom zaskakującą propozycję. - Stwórzmy wspólną strefę wolnego handlu. Policzcie przyszłe zyski, a potem dajcie nam odpowied – miał powiedzieć na spotkaniu ambasador Chin Du Wei, jak donosi serwis reporters.pl

Chińczycy chcą wysłać swoje firmy na Ukrainę i zainwestować tam m. in. w rolnictwo, naukę i technikę, infrastrukturę, logistykę, finanse, przemysł elektroniczny, energetykę jądrową i ekologiczną.

Chiny chcą na Ukrainie stworzyć system przedsiębiorstw, które korzystając z tego, że Ukraina ma w Unią Europejską umowę o wolnym handlu, będą produkować towary na rynki unijne i do Norwegii.

To de facto oznacza, że Ukraina stanie się dla Chińczyków tylnymi drzwiami, przez które będą mogli wprowadzać swoje produkty na rynki UE. To niekoniecznie spodoba się Brukseli, bo firmy z Europy mogą nie poradzić sobie z tańszą konkurencją.

W połowie 2016 roku unijni urzędnicy przyjęli nową strategie wobec Chin. Jest w niej mowa o ewentualnej strefie wolnego handlu z Państwem Środka, jednak to na razie bardzo niepewna perspektywa, w dodatku obłożona warunkami. Chiny musiałyby najpierw zlikwidować swoje nadwyżki produkcyjne, szczególnie jeśli chodzi o stal, inaczej mogłoby to pogrążyć unijne hutnictwo, które i tak zmaga się z problemami.

Choć ukraińscy politycy zostali propozycją stworzenia strefy wolnego handlu zaskoczeni, to nie pierwsze spotkanie ws. współpracy gospodarczej pomiędzy Ukrainą a Chinami. Pod koniec sierpnia odbyło się już wspólne posiedzenie komisji handlowo-gospodarczej, która zaplanowała już pierwsze działania. To przedsięwzięcia w rolnictwie, przemyśle, energetyce i budowie dróg.

Wygląda na to, że gospodarczy sojusz z Chinami może być dla Ukrainy alternatywą wobec Unii Europejskiej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(63)
Torgal
6 lat temu
I to jest właśnie patologia Eu szuka winy w chińczykach że ci mają więcej swobody gospodarczej i robią lepsze i tańsze towary to nie te chiny co kiedyś.Poza tym to Europa decyduje jakie towary chcą zamówić chiny tylko dopełniają kontraktu.Unia Europejska to zbiurokratyzowany niewydolny moloch kompletnie nie zdolny do konkurencji.Zamiast wrócić do wspólnoty gospodarczej i wolnego handlu,niezależnych państw narodowych oni na siłę chcą zrobić państwo federacyjne United States of Europe.Do tego oparte na zasiłkach gender i analfabetach z 3 świata.Tak się nie da konkurować z nikim.Unia Europejska chce nam zbudować nową europejską tożsamość opartą na multi-kulti.Nic z tego nie wyjdzie poza śmiercią białego człowieka,chyba że Eu to właśnie obrała za cel to zwracam honor.
Miszczuń
6 lat temu
Władymir się nie ucieszy. Ok, niech Chiny się kumają z krajami naszego regionu, ale niech szanują prawa człowieka. Wtedy będzie deal.
procent
6 lat temu
Po co im te tylne drzwi do UE?? Przecież i tak wszystko w UE jest chińskie, nie łapię..
Hagxiwjan
6 lat temu
Chiny Ukraina Handel Dla nas? Ja bym sie zgodzil, dostana takie clo ze juz beda interesy robic tylko na wschodzie
Sns
6 lat temu
Ha haha... i co na to euromaniacy?? Pewnie teraz chetnie wprowadzilibyscie sankcje na Ukraińców?
...
Następna strona