Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Streżyńska nie wróży Szefernakerowi sukcesu. Problemem będzie brak funduszy na fachowców

Streżyńska nie wróży Szefernakerowi sukcesu. Problemem będzie brak funduszy na fachowców

Anna Streżyńska uważa, że to kompetencje a nie polityczne zaplecze zagwarantują nam cyberbezpieczeństwo. Fot. Krzysztof Olszewski
Anna Streżyńska uważa, że to kompetencje a nie polityczne zaplecze zagwarantują nam cyberbezpieczeństwo.

Minister cyfryzacji nie odpuszcza w walce o to kto powinien zajmować się cyberbezpieczeństwem. I ostrzega politycznego nominata na to stanowisko Pawła Szefernaker. - Oby tylko brutalnie się nie przekonał, jak trudno za budżetowe pieniądze zatrudnić megafachowców - mówi Anna Streżyńska w rozmowie z money.pl.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstanie departament odpowiedzialny za cyberbezpieczeństwo. Ogłosiła to podczas Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC premier Beata Szydło.

Na czele departamentu stanie Paweł Szefernaker, który dotąd znany był głównie ze swojej aktywności na portalach społecznościowych. Czy polityk powinien być odpowiedzialny za kwestie tak ważne jak cyberbezpieczeństwo? Czy na takim stanowisku powinien być raczej fachowiec? O to zapytaliśmy minister cyfryzacji Annę Streżyńską.

- Oczywiście, cyberbezpieczeństwem powinni się zajmować eksperci, ale to nie znaczy, że polityk nie może się znać na rzeczy - mówi dyplomatycznie Streżyńska w rozmowie z money.pl.

Szefowa resortu zaznaczyła jednak, że bardzo ciężko jest być bezpartyjnym ekspertem na stanowisku ministra, bez zaplecza politycznego.

Minister zasugerowała, że politykowi PiS-u nie uda się stworzyć skutecznej jednostki odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w sieci. Paradoksalnie, dla samego Ministerstwa Cyfryzacji może się to okazać bardzo korzystne.

Burza wokół Streżyńskiej. "Dla Szydło to był pretekst"

 

Klęska KPRM z korzyścią dla Ministerstwa Cyfryzacji

- Ja zresztą bardzo się z tego (powołania departamentu ds. cyfryzacji w KPRM - przyp. red.) cieszę i trzymam kciuki. Oby tylko brutalnie się nie przekonał, jak trudno za budżetowe pieniądze zatrudnić mega fachowców - mówi nam Streżyńska. - My w Ministerstwie Cyfryzacji mamy grono solidnych fachowców. Natomiast w KPRM pan minister musi sobie taki zespół dopiero zbudować - mówi Streżyńska.

- Mi zajęło to dwa lata. Tam to się dopiero zaczyna. Ale minister na pewno zatrudni osoby, które od strony merytorycznej pomogą mu zrealizować cele, które postawiła przed nim pani premier - dodaje Streżyńska.

Wygląda na to, że nie ma jeszcze zespołu, który merytorycznie go wesprze. - Dziś jest nieco za wcześnie na szczegóły. Myślę, że do końca roku nakreślimy bardziej konkretny plan działania – powiedział Szefernaker portalowi wPolityce.pl, zapytany o zaplecze eksperckie.

Zaplecze polityczne jest, kompetencji brak

Paweł Szefernaker zajmował się do tej pory raczej mediami społecznościowymi, a nie kwestiami tak poważnymi i wymagającymi konkretnych umiejętności, jak cyberbezpieczeństwo. Jest natomiast lojalnym członkiem PiS-u. W partii jest darzony dużym uznaniem, czego dowodem jest na przykład przyznany mu wielki gabinet, znajdujący się piętro nad pokojem Beaty Szydło.

Andrzej Duda nazwał Szefernakera "cyfrowym szogunem", bo jego kampanie na Twitterze i Facebooku przyczyniły się w dużym stopniu do zwycięstwa PiS-u w wyborach parlamentarnych i prezydenckich. Cyberbezpieczeństwo to jednak inna liga niż social media, nawet w najlepszym wykonaniu.

- Minister Szefernaker od dawna interesuje się sprawami cyfrowymi - podsumowuje kompetencje Szefernekera Streżyńska.

Inni są mniej dyplomatyczni

- Obwołano go internetowym geniuszem PiS, ale na razie założył tylko Beacie Szydło konto na Snapchacie - szydził "Newsweek".

Kim jest ten młody polityk? Nie wszyscy w partii rządzącej mu ufają.

- Nie nazwałbym go szpiegiem, bo szpiegowanie wymaga konspiracji. A w Kancelarii Premiera wszyscy wiedzą, że Paweł chodzi raportować do partii. Szydło wzięła go, bo chciała mieć przedstawiciela Nowogrodzkiej na swoim pokładzie, a po drugie liczyła, że Szefernaker uzna kancelarię za swój główny ośrodek lojalności. Przeliczyła się. Paweł wciąż jest cynglem Joachima (Brudzińskiego - przyp. red.) - powiedział jeden z posłów PiS "Newsweekowi".

Paweł Szefernaker jest prawnikiem, absolwentem Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. Z PiS-em związany jest od wielu lat. Wspinał się po stanowiskach od przewodniczącego Forum Młodych PiS do sekretarza stanu w KPRM. W 2015 kierował internetową częścią kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy. Teraz stoi przed nim prawdziwe wyzwanie.

streżyńska, cyberbezpieczeństwo, szefernaker, anna streżyńska o szefernakerze, kprm szefernaker
Czytaj także
Polecane galerie
fil
2017-10-24 23:00
Najlepiej zatrudnic Macierewicza on Wszystko potrafi spieprzyc
observer
2017-10-15 19:01
Oby tylko brutalnie się nie przekonał
Szanowna Pani Minister jak dotąd to miliony Polaków brutalnie są wyciskani z grosza przez operatora opłatą za utrzymanie sieci telekomunikacyjnej ( jest porównywalna z abonamentem), którą mu Pani zafundowała kosztem Polaków. I co gorsza miał być okres przejściowy a tutaj nic się nie dzieje. Ponadto operator ten powinien zapłacić karę za niewywiązanie się z postanowień umowy prywatyzacyjnej wobec Skarbu Państwa wg szacunków kilka miliardów złotych z odsetkami.
Kira
2017-10-14 18:27
Pani minister niepotrzebnie się martwi. Przecież rząd PiS-u to sami wybitni fachowcy. Pokazują to na każdym kroku. Szefernaker też spręży się i da radę.
Pokaż wszystkie komentarze (10)