Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Sukces money.pl. Resort finansów "wyciągnął lekcję" z ulgi meldunkowej

69
Podziel się:

Ministerstwo Finansów zauważa problem ulgi meldunkowej. To sukces money.pl, który o ofiarach tego przepisu pisze od kilku miesięcy. - Wyciągnęliśmy wnioski o tyle, że w bieżącej legislacji staramy się rezygnować z oświadczeń tam, gdzie to możliwe - mówi money.pl przedstawiciel resortu finansów Maciej Żukowski.

Sukces money.pl. Resort finansów "wyciągnął lekcję" z ulgi meldunkowej
(money.pl)

O ofiarach ulgi meldunkowej mówił w programie "Money. To Się Liczy" Maciej Żukowski z Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów. Ma im pomagać nowo powołany urząd Rzecznika Praw Podatnika.

- To jest bardzo poważny problem. Po burzliwej dyskusji na ten temat uważaliśmy, że "twarde prawo ale prawo" - mówił w studiu money.pl przedstawiciel resortu finansów. - Wyciągnęliśmy wnioski o tyle, że w bieżącej legislacji staramy się rezygnować z oświadczeń tam, gdzie to możliwe.

- Bardziej skupiamy się na faktach niż oświadczeniach składanych do urzędu skarbowego - podkreślił przedstawiciel ministerstwa.

Przypomnijmy. Z ulgi meldunkowej mogły skorzystać osoby, które kupiły albo dostały w spadku mieszkanie w latach 2007-2008, były w nim zameldowane przez ponad rok, sprzedały je przed upływem 5 lat od nabycia. Dodatkowo, jak się teraz okazuje, miały złożyć oświadczenia o tym, że rzeczywiście były w tym mieszkaniu zameldowane.

Problem leży w tym, że ludzie oświadczeń o zameldowaniu nie składali, bo skarbówka tego od nich wówczas nie wymagała. O wymogu składania oświadczeń nie wiedzieli ani pośrednicy, ani urzędnicy, ani notariusze.

A w ostatnich miesiącach do podatników trafiły decyzje, nakazujące im zapłacić zaległy podatek. Zazwyczaj po kilkadziesiąt tysięcy złotych, czasem nawet ponad 100. Szacuje się, że ofiarami ulgi meldunkowej mogło paść nawet 20 tys. Polaków.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(69)
qperNIK
5 lata temu
Ulga była za meldunek czy za oświadczenie?
Podatnik
5 lata temu
Jak jesteście tacy sprytni to zajmijcie stanowisko w sprawie likwidacji podatku"Belki". Ciekaw jestem czy się wam to uda.
asd
5 lata temu
Dzięki PO i są ofiarytuskowi
Kto
5 lata temu
się nagle dowiedział, że oświadczenie dodatkowo potrzebne?
ja
5 lata temu
Nie liczę na nikogo. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Zobaczcie sobie ksiązke „Emery tura nie jset Ci potrzbena”. Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.
...
Następna strona