Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sukces money.pl. Resort finansów "wyciągnął lekcję" z ulgi meldunkowej

69
Podziel się

Ministerstwo Finansów zauważa problem ulgi meldunkowej. To sukces money.pl, który o ofiarach tego przepisu pisze od kilku miesięcy. - Wyciągnęliśmy wnioski o tyle, że w bieżącej legislacji staramy się rezygnować z oświadczeń tam, gdzie to możliwe - mówi money.pl przedstawiciel resortu finansów Maciej Żukowski.

Sukces money.pl. Resort finansów "wyciągnął lekcję" z ulgi meldunkowej
(money.pl)
bDBeXvcl

O ofiarach ulgi meldunkowej mówił w programie "Money. To Się Liczy" Maciej Żukowski z Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów. Ma im pomagać nowo powołany urząd Rzecznika Praw Podatnika.

- To jest bardzo poważny problem. Po burzliwej dyskusji na ten temat uważaliśmy, że "twarde prawo ale prawo" - mówił w studiu money.pl przedstawiciel resortu finansów. - Wyciągnęliśmy wnioski o tyle, że w bieżącej legislacji staramy się rezygnować z oświadczeń tam, gdzie to możliwe.

bDBeXvcn

- Bardziej skupiamy się na faktach niż oświadczeniach składanych do urzędu skarbowego - podkreślił przedstawiciel ministerstwa.

Przypomnijmy. Z ulgi meldunkowej mogły skorzystać osoby, które kupiły albo dostały w spadku mieszkanie w latach 2007-2008, były w nim zameldowane przez ponad rok, sprzedały je przed upływem 5 lat od nabycia. Dodatkowo, jak się teraz okazuje, miały złożyć oświadczenia o tym, że rzeczywiście były w tym mieszkaniu zameldowane.

Problem leży w tym, że ludzie oświadczeń o zameldowaniu nie składali, bo skarbówka tego od nich wówczas nie wymagała. O wymogu składania oświadczeń nie wiedzieli ani pośrednicy, ani urzędnicy, ani notariusze.

bDBeXvct

A w ostatnich miesiącach do podatników trafiły decyzje, nakazujące im zapłacić zaległy podatek. Zazwyczaj po kilkadziesiąt tysięcy złotych, czasem nawet ponad 100. Szacuje się, że ofiarami ulgi meldunkowej mogło paść nawet 20 tys. Polaków.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * dziejesie.wp.pl

bDBeXvcO
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
KOMENTARZE
(69)
taka prawda
2 lata temu
Brońmy się przed centralizacją władzy. Nieliczni będą decydować o wszystkim.
j46
2 lata temu
Czekam na informacje kto /imię i nazwisko / taki zapis wprowadził ,na czyje polecenie i jak winni zostali ukarani ?????????????????????
starobabka
2 lata temu
" O wymogu składania oświadczeń nie wiedzieli ani pośrednicy, ani urzędnicy, ani notariusze." To kto w końcu o tym wiedział ? Krasneludki ? Ufoludki ? Może Napoleon z najbliższego psychiatryka ? Pewnie do urzędów skarbowych trafił desant niedorobów z politycznego nadania, który postanowił zabłysnąć i nabić se punktów u ministra finansów ? Doświadczenie przeżytych lat / 70/ mówi mi ,że nie ma gorszego bagna, jak urzędas , tępy, głupi choć z dyplomem magistrata czasami . Taki to potrafi namieszać !
bDBeXvcP
zenek
2 lata temu
To efekt pisania na kolanie i nastepnie uchwalanie ustaw o godzinie 3-4 w nocy!!!!!!!!!!!!! decydent powinien wyleciec z SEJMU NATYCHMIAST !!!!!!!!!!!! szczegolnie TEN z nowogrodzkiej !!!
tede
2 lata temu
Co to w tym przypadku znaczy twarde prawo ale prawo ?. Bubel prawny i tyle. Powinni dawno anulować go i przeprosić podatników a zwłaszcza pokrzywdzonych.
...
Następna strona