Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Świat przyjął porozumienie ws. ochrony klimatu. Obama: to wielkie osiągnięcie

0
Podziel się

Blisko 200 krajów konwencji klimatycznej ONZ w sobotę przyjęło w Paryżu porozumienie, które ma zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie "znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza". To pierwsza w historii umowa klimatyczna o takim zasięgu.

Świat przyjął porozumienie ws. ochrony klimatu. Obama: to wielkie osiągnięcie
(PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON)
bDooplGt

Prezydent USA Barack Obama nazwał porozumienie "wielkim" osiągnięciem. - Zawarte w Paryżu przez blisko 200 państw porozumienie klimatyczne jest dobre dla świata i dobre dla Polski - uważa wiceszef polskiej delegacji Tomasz Chruszczow. Jego zdaniem porozumienie nie eliminuje węgla, ale stwarza warunki dla zrównoważonego rozwoju.

- Paryskie porozumienie zostało przyjęte - oświadczył w sobotę wieczorem przewodniczący COP21, szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius. Wybuchły gromkie oklaski, później Fabius stuknął zielonym młoteczkiem.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde oceniła, że zawarte w sobotę w Paryżu światowe porozumienie klimatyczne to "ważny krok naprzód w rozwiązywaniu problemu globalnych zmian klimatu".

bDooplGv

- To coś wielkiego. Prawie każdy kraj na świecie właśnie podpisał się pod paryskim porozumieniem w sprawie zmian klimatycznych - podkreślił Obama, dodając, że stało się to "dzięki amerykańskiemu przywództwu".

Porozumienie klimatyczne dobre dla Polski

- To jest najlepsze porozumienie, na jakie mogliśmy liczyć - powiedział Chruszczow zaraz po przyjęciu umowy. - Żadna z naszych czerwonych linii nie została przekroczona, udało się w 100 procentach zrealizować instrukcję negocjacyjną - podkreślił. Wyraził uznanie dla francuskiej dyplomacji za pracę przy porozumieniu.

Pytany, czy porozumienie nie wyeliminuje pod koniec tego wieku węgla, odparł, że nie. - Z tego porozumienia wynika, że będzie miejsce dla wszystkich paliw, będzie miejsce przede wszystkim dla zrównoważonego rozwoju i będzie miejsce dla efektywności tego rozwoju - podkreślił.

bDooplGB

- To nie jest porozumienie, które eliminuje węgiel, to jest porozumienie, które określa ramy zrównoważonego rozwoju całego świata - dodał.

Odniósł się też do sformułowania, że strony mają dążyć do "podjęcia szybkich redukcji", tak by w drugiej połowie wieku osiągnąć równowagę między emisjami gazów cieplarnianych i ich usuwaniem przez pochłaniacze. Chodzi np. o lasy, ale może też chodzić o specjalne instalacje.

- To jest zmiana, która w sposób bardzo właściwy pokazuje, że po to, aby w sposób dobry, zrównoważony, opłacalny ograniczać zmiany klimatu i im przeciwdziałać, nie tylko będziemy posługiwać się technologią i innowacjami, ale będziemy przede wszystkim korzystać z tego, co nam oferuje przyroda, z tego co nam oferują lasy - powiedział. Dodał, że CO2 pomaga przeciwdziałać degradacji gruntów, pozwala przywracać glebę do życia.

Chruszczow podkreślił też, że Polska zawsze chciała i odgrywała bardzo ważną rolę w konwencji klimatycznej ONZ. - Trzykrotnie przewodziliśmy konwencji, dwukrotnie organizowaliśmy konferencję w Polsce, jesteśmy liderem redukcji emisji i nadal będziemy odgrywać ważną rolę w globalnym procesie klimatycznym - powiedział Chruszczow.

bDooplGC

Porozumienie ws. klimatu

Celem globalnej umowy "jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza ponad poziom przedindustrialny i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 stopnia".

Aby osiągnąć ten długoterminowy cel, strony będą dążyć do osiągnięcia szczytu emisji gazów cieplarnianych "tak szybko jak to możliwe", uznając, że zabierze to więcej czasu krajom rozwijającym się. Potem kraje mają dążyć do zrównoważenia w 2. połowie wieku emisji gazów cieplarnianych z ich usuwaniem, w tym pochłanianiem.

bDooplGW
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(0)