Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Świecka partia pokonała islamistów w Tunezji

0
Podziel się:

Lider prawdopodobnych zwycięzców i były premier Tunezji Beji Caid Essebsi podkreśla jednak, że jego partia czeka jeszcze na oficjalne wyniki.

były premier Tunezji Beji Caid Essebsi
były premier Tunezji Beji Caid Essebsi (Guillaume Paumier /CC BY 3.0/Wikimedia)
bEEEmYMR

Wczoraj mieszkańcy Tunezji po raz drugi po arabskiej wiośnie poszli do urn. Tunezja jest krajem, który zdaniem ekspertów najlepiej poradził sobie z niepokojami po przejściu przez Bliski Wschód protestów, które obaliły wieloletnich dyktatorów.
Niespodzianka w wyborach parlamentarnych w Tunezji. Sondażowe wyniki wskazują, że głosowanie wygrała świecka partia Nidaa Tounes, a rządzący umiarkowani islamiści z partii Ennahda zajęli dopiero drugie miejsce.

Ostateczne wyniki wyborów mają być znane jeszcze dzisiaj. Sondażowe rezultaty pokazują jednak, że świecka Nidaa Tounes zdobyła ponad 80 miejsc w 217-osobowym parlamencie. Rządząca krajem Ennahda zdobyła 67 miejsc.

Lider prawdopodobnych zwycięzców i były premier Tunezji Beji Caid Essebsi podkreśla jednak, że jego partia czeka jeszcze na oficjalne wyniki. - _ Teraz, wszystko wskazuje na to, że wygraliśmy, ale o wynikach porozmawiamy, gdy zostaną one ogłoszone. Jesteśmy dumni, ale poczekajmy na ostateczne rezultaty _ - mówił Essebsi.

bEEEmYMT

Wiele wskazuje jednak na to, że zwycięzcy będą musieli stworzyć koalicję. Formowanie nowego rządu może zająć wiele tygodni, zwłaszcza, że w przyszłym miesiącu Tunezję czekają jeszcze wybory prezydenckie, co dodatkowo może opóźnić rozmowy koalicyjne.

Tunezja to pierwszy spośród czterech krajów, w którym arabska wiosna obaliła wieloletniego dyktatora. Po upadku Ben Alego państwem rządzili islamiści z Ennahdy, ale w przeciwieństwie do Egiptu czy Libii, w kraju było stosunkowo spokojnie. Nadal jednak Tunezja ma problemy na granicach z Libią i Algierią, gdzie częściową kontrolę sprawują radykalne bojówki.

Tunezyjskie władze będą też musiały się uporać z coraz gorzej radzącą sobie gospodarką. Po arabskiej wiośnie wzrosło bezrobocie, a do kraju przyjeżdża mniej turystów, co dodatkowo powoduje braki w państwowej kasie.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybierają między laickością i islamem Wybory mają wyłonić nowy parlament. Przystąpiło do nich ponad 100 ugrupowań.
Brutalność policji rzuca cień na wybory _ Policja w więzieniach i aresztach wykorzystuje wszystkie możliwe metody, nie zważając na prawa człowieka. Te metody nie zmieniły się po rewolucji. Jedyną różnicą jest to, że teraz możemy o tym czytać w gazetach i rozmawiać w telewizji _ - mówi jeden z mieszkańców kraju.
USA wpierają Tunezję w walce z islamistami Stany Zjednoczone przekażą władzom w Tunisie pomoc w wysokości 60 mln dolarów.
bEEEmYNu
KOMENTARZE
(0)