Notowania

Hiszpania i Rosja ramię w ramię idą po surowce Syberii

Hiszpański koncern Repsol i rosyjski Gazprom Nieft postanowiły wzmocnić współpracę na zachodniej Syberii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Maszewski/ Reporter)

Hiszpański koncern Repsol i rosyjski Gazprom Nieft postanowiły wzmocnić współpracę na zachodniej Syberii oraz podjąć wspólne inwestycje w tym rejonie. Eurotek Yugra, filia Repsolu, prowadzi tam już prace na podstawie rosyjskiej licencji.

Memorandum w sprawie rozszerzenia współpracy hiszpańsko-rosyjskiej podpisali w Madrycie przedstawiciele Repsolu i Gazprom Nieftu - petrochemicznego ramienia gazowego giganta Gazprom - poinformowały w piątek hiszpańskie media.

Eurotek Yugra, spółka z 75-procentowym udziałem Repsolu i 25-procentowym udziałem Gazprom Nieftu, posiada prawa do eksploatacji siedmiu bloków na zachodniej Syberii, której ogromne zasoby ropy naftowej i gazu pozostają stosunkowo słabo zbadane.

To jednak nie jedyna dużo inwestycja Putina w tym rejonie. Gazprom poinformował o podpisaniu porozumienia z chińskim koncernem CNPC o rozpoczęciu od 20 grudnia 2019 roku dostaw rosyjskiego gazu do Chin poprzez gazociąg Siła Syberii.

Kontrakt z CNPC przewiduje przesyłanie rurociągiem corocznie 38 mld metrów sześc. gazu przez 30 lat; Gazprom dotąd nie podawał dokładnej daty rozpoczęcia tych dostaw.

Wojna gazowa toczy się od dawna

Putin na konferencji prasowej jako jedną z priorytetowych sfer współpracy z Chinami wymienił właśnie energetykę. Wskazał też na projekty infrastrukturalne i podkreślił, że w Chinach otwiera swoje pierwsze przedstawicielstwo rosyjski bank centralny.

Tagi: świat, hiszpania, paliwa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-07-2017

RyszardA gdzie EMBARGO UNII ??? CZAS NA KARY !!!

07-07-2017

siwy280Jednym zdaniem europejska solidarnosc i ostre sankcje:D

Rozwiń komentarze (2)