Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zmiany w rozliczaniu PIT. Znika ważne udogodnienie

Zmiany w rozliczaniu PIT. Znika ważne udogodnienie

Pracodawca już za nas PIT-u nie wypełni. Fot. Krystian Dobuszyński / Reporter
Pracodawca już za nas PIT-u nie wypełni.

W przyszłym roku nie będzie można już można zostawić pracodawcy PIT-u do rozliczenia. Będziemy zdani na rozliczenie samodzielne albo zlecenie tego urzędowi skarbowemu.

Jak podaje serwis TVN24BiŚ powołując się na wyliczenia Ministerstwa Finansów, zmiana dotknie 400 tys. osób (tylu podatników skorzystało z takiej możliwości przy rozliczeniu za 2016 rok).

Do tej pory pracownicy zatrudnieni tylko w jednym miejscu pracy i nie uzyskujący innych dochodów, rozliczenie PIT-u mogli zostawić pracodawcy. Wystarczyło, że w styczniu złożyli w firmie odpowiedni wniosek.

W 2018 roku takiej możliwości już nie będzie. Rozliczenie będziemy musieli albo przygotować sami, albo poprosić o to urząd skarbowy.

Zobacz też: Rachunek od państwa. Na co idą twoje podatki?

W tym drugim przypadku fiskus powinien przygotować wstępnie wypełniony dokument w ciągu pięciu dni i odesłać nam do sprawdzenia. Jeśli wszystko jest w porządku, pozostaje już tylko odesłać go z powrotem do skarbówki.

W 2018 roku zmienia się też kwota wolna od podatku - do 8 tys., choć nie każdy będzie mógł skorzystać. Większe ulgi są też przewidziane dla artystów.

Czytaj także
Polecane galerie
O co ten krzyk?
2017-12-20 19:04
Udogodnienia dla wszystkich. Czyli pracodawcy znika obowiązek rozliczania pracowników, pracownicy zlecają Urzędowi skarbowemu rozliczanie. Zatem o co chodzi, dodatkowa praca dla US. Czy wy potraficie czytać ze zrozumieniem?
asdghkhgjlk
2017-12-19 12:12
Udogodnienie jak dla kogo. Dla firm znika jeden obowiązek.
NIE OGLĄDAM - to i tak NIE ZARABIAJĄ! :)))
2017-12-19 11:33
MAM SZCZĘŚCIE!!! :))
Nie muszę oglądać tego filmiku, bo mam napis "Nie ma wolności mediów bez oglądalności reklam".
Dzięki temu mam więcej czasu na obejrzenie ciekawych filmików NA INNYCH PORTALACH! :))
Gratuluje "miszczom marketingu" na mo-ne-yu! :P
Pokaż wszystkie komentarze (33)