Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Zmiany w rozliczaniu PIT. Znika ważne udogodnienie

33
Podziel się:

W przyszłym roku nie będzie można już można zostawić pracodawcy PIT-u do rozliczenia. Będziemy zdani na rozliczenie samodzielne albo zlecenie tego urzędowi skarbowemu.

Pracodawca już za nas PIT-u nie wypełni.
Pracodawca już za nas PIT-u nie wypełni. (Krystian Dobuszyński / Reporter)

Jak podaje serwis TVN24BiŚ powołując się na wyliczenia Ministerstwa Finansów, zmiana dotknie 400 tys. osób (tylu podatników skorzystało z takiej możliwości przy rozliczeniu za 2016 rok).

Do tej pory pracownicy zatrudnieni tylko w jednym miejscu pracy i nie uzyskujący innych dochodów, rozliczenie PIT-u mogli zostawić pracodawcy. Wystarczyło, że w styczniu złożyli w firmie odpowiedni wniosek.

W 2018 roku takiej możliwości już nie będzie. Rozliczenie będziemy musieli albo przygotować sami, albo poprosić o to urząd skarbowy.

Zobacz także: Zobacz też: Rachunek od państwa. Na co idą twoje podatki?

W tym drugim przypadku fiskus powinien przygotować wstępnie wypełniony dokument w ciągu pięciu dni i odesłać nam do sprawdzenia. Jeśli wszystko jest w porządku, pozostaje już tylko odesłać go z powrotem do skarbówki.

W 2018 roku zmienia się też kwota wolna od podatku - do 8 tys., choć nie każdy będzie mógł skorzystać. Większe ulgi są też przewidziane dla artystów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(33)
O co ten krzy...
6 lat temu
Udogodnienia dla wszystkich. Czyli pracodawcy znika obowiązek rozliczania pracowników, pracownicy zlecają Urzędowi skarbowemu rozliczanie. Zatem o co chodzi, dodatkowa praca dla US. Czy wy potraficie czytać ze zrozumieniem?
asdghkhgjlk
6 lat temu
Udogodnienie jak dla kogo. Dla firm znika jeden obowiązek.
NIE OGLĄDAM -...
6 lat temu
MAM SZCZĘŚCIE!!! :)) Nie muszę oglądać tego filmiku, bo mam napis "Nie ma wolności mediów bez oglądalności reklam". Dzięki temu mam więcej czasu na obejrzenie ciekawych filmików NA INNYCH PORTALACH! :)) Gratuluje "miszczom marketingu" na mo-ne-yu! :P
rozwalićtemaf...
6 lat temu
Kiedy wreszcie podatek zus będzie procentowy i dołączymy do cywilizowanego świata? Jaka jest różnica między lekarzem a np policjantem, że na pierwszego płaci się ryczałt a drugiego procent?
Economik
6 lat temu
Jak biura rachunkowe będą dobrowolnie robić PIT-y swoim klientom i za to brać pieniądze (bo do tej pory był obowiązek rozliczenia PIT -u za dany rok i nie brali pieniędzy )to teraz każde biuro wzbogaca się o kilkadziesiąt tysięcy złotych PLN bez podatku to w skali całego kraju to jest kilka miliardów złotych znów straci skarb państwa ,ha,ha,ha, jak była patologia i dalej jest to samo w ministerstwie finansów,a Urzędy Skarbowe pomagają przestępcom podatkowym,w Polsce nie płaci podatków dochodowych około 70% tzw"przedsiębiorców" pobierają 500+, na wszystkie dzieci nie na drugie bo i na pierwsze zasiłki rodzinne,a dochód na osobę miesięcznie wynosi 5 tysięcy złotych,gdyż dochody są ukrywane przez tzw. "przedsiębiorców",którzy świadczą przeważnie usługi ,jak biura rachunkowe w Polsce
...
Następna strona