Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Syrii. Dzieci giną z głodu

0
Podziel się:

Większość zgonów nastąpiła na przedmieściach Damaszku, zwanych Wschodnią Gutą.

Sytuacja w Syrii. Dzieci giną z głodu
(Xinhua/Photoshot/Reporter)

Ponad 300 osób, w tym 101 dzieci zmarło w roku 2014 z powodu braku żywności i medykamentów w regionach obleganych przez wojska syryjskiego rządu, zwłaszcza w pobliżu Damaszku - poinformowało opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Obserwatorium dysponuje udokumentowanymi doniesieniami o zgonach 313 cywilów od początku roku do 26 grudnia; osoby te zmarły z powodu braku żywności i lekarstw w regionach obleganych przez siły reżimu - podała opozycyjna organizacja z siedzibą w Londynie.

Wśród zmarłych jest 101 dzieci, a większość zgonów nastąpiła na przedmieściach Damaszku, zwanych Wschodnią Gutą. Region ten jest kontrolowany przez syryjskich powstańców i oblegany przez siły rządowe od półtora roku.

_ - Kontynuowanie oblężenia wielu regionów w Syrii, zwłaszcza Guty Wschodniej, gdzie mieszkają tysiące ludzi, jest jawnym pogwałceniem rezolucji 2139 Rady Bezpieczeństwa ONZ _ - oświadczyło Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Rada Bezpieczeństwa potępiła w rezolucji z lutego 2014 r. nadużycia, wezwała wszystkie strony konfliktu w Syrii do zaprzestania przemocy, zakończenia oblężenia poszczególnych miejscowości, umożliwienia (w szczególności przez reżim prezydenta Baszara el-Asada) dostarczenia pomocy humanitarnej, poszanowania personelu medycznego, zaprzestania ataków na osoby cywilne.

Dalsze oblężenie Guty i dzielnicy Waer w mieście Hims w środkowej Syrii to _ zbrodnie wojenne _ - podkreśla Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.Wschodnia Guta jest uważana za jeden z głównych bastionów trwającej od r. 2011 rebelii przeciwko reżimowi prezydenta Asada.

Dzielnica Waer jest, jak pisze AFP, jedyną częścią Hims pozostającą w rękach rebeliantów i miejscem, gdzie znalazło schronienie ponad 150 tysięcy ludzi, w tym wielu uchodźców z innych części miasta.

Czytaj więcej w Money.pl
Egzekucje dziennikarzy. Nowy trend w Syrii Ścięcie głów dwóm dziennikarzom przez islamistycznych bojowników wskazuje na nowe, szokujące formy przemocy grożące pracownikom mediów.
Islamiści przejęli dwie ważne bazy wojskowe Powiązani z Al-Kaidą i inni islamistyczni bojownicy przejęli dwie kluczowe bazy syryjskich sił zbrojnych w prowincji Idlib.
Wojna w Syrii. UE poparła plan ONZ Konflikt syryjski był głównym tematem spotkania ministrów spraw zagranicznych państw UE w Brukseli.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)