Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Szczerski: Polska musi zadbać, by nikt sztucznie nie zawyżył ceny gazu z USA

15
Podziel się:

Polska musi zadbać o to, by nikt sztucznie nie zawyżył ceny gazu z USA poprzez wprowadzenie nowych regulacji w Unii Europejskiej - stwierdził w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Krzysztof Szczerski
Krzysztof Szczerski (PAP/Jakub Kamiński)

Przywódcy państw G20 opowiedzieli się na spotkaniu na szczycie w Hamburgu za otwartymi rynkami i przeciw protekcjonizmowi w handlu.

O wyniki zakończonego szczytu w Niemczech i o to, czy zabezpieczy to nasze interesy był pytany w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl szef gabinetu prezydenta.

Zobacz także: Zobacz także: jest porozumienie ws. rakiet Patriot

W ocenie Szczerskiego kwestie handlowe odbywają się głównie na arenie Unii Europejskiej, ponieważ polityka handlowa jest prerogatywą unijną. - Scedowaliśmy kwestię warunków handlowych na politykę wspólnotową. Dla Polski najważniejsze jest, żeby w Europie nie powstawał protekcjonizm i rynek europejski nadal był otwarty, bo całkowicie wolny nie jest - oświadczył Szczerski.

Jak dodał, musimy też zabiegać o to, aby wobec "ofensywy energetycznej Stanów Zjednoczonych w Europie nikt nie wpadł na pomysł, aby tworzyć bariery w handlu surowcami energetycznymi między Polską i innymi krajami Europy a USA". - Przypuszczam, że w głowach wielu polityków mogły się już pojawić takie pomysły - stwierdził.

- Polska musi pilnować przepisów europejskich dotyczących obrotu źródłami energii, żeby nie ograniczono handlu surowcami energetycznymi z USA. Musimy zadbać o to, żeby nikt sztucznie nie zawyżył ceny gazu z USA poprzez wprowadzenie nowych regulacji prawnych w Unii - dodał.

Szczerski zwrócił jednocześnie uwagę, że kiedy okazało się, że w Polsce potencjalnie może być gaz łupkowy, "nagle wprowadzono regulacje europejskie, które sprawiły, że koszty wydobycia przestały być opłacalne".

Na początku czerwca do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarł pierwszy statek z ładunkiem LNG ze Stanów Zjednoczonych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
Piotr
7 lat temu
To chyba taniej wyjdzie kupic gaz w Rosji i odspezedac go USA? Jak mowi przyslowie: "lepszy maly handelek niz duzy szpadelek".
Kapusta
7 lat temu
Prosze, tak na chlopski rozum, gdyby Amerykanie mieli tani gaz i rope to nie turlaliby sie czolgami przez "piaski pustyni" zabezpieczajac odwierty. Po drugie, gdyby to byl taki super interes to np Niemcy jako kraj praktyczny i pilnujacy swoich interesow nie ukladaliby rur pod baltykiem do Rosji. Co ja gadam, czasem interes polityczny i ekonomiczny nie ida w parze. Pozdrawiam
ucgd
7 lat temu
Dziwna argumentacja. Chyba po to żeby ludowi tłumaczyć wysokie ceny gazu.
DeMoon
7 lat temu
Ceny amerykańskiego gazu nikt sztucznie nie zawyża - obecnie jest najdroższy na świecie. Gaz z Kataru był zbyt tani dla Polski dlatego sprowadzamy jeszcze droższy z USA w nadziei, że w razie konfliktu parę tysięcy czołgistów z USA uratuje nas przed inwazję paru milionów sołdatów rosyjskich. Ale oczywiście Prezydent Duda nawet nie śmiał postawić tematu gwarancji bezpieczeństwa na krótkiej rozmowie w cztery oczy z cwanym biznesmenem Panem Prezydentem USA.
Dojarka Pis
7 lat temu
Ile pisowscy lobbyści przytulą za ten przekręt?? Gdzie jest opozycja???