Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nato
08.07.2016 10:42

Szczyt NATO w Warszawie. "Polska na obronę wydaje więcej i lepiej"

- W ubiegłym roku po wielu latach spadków nakładów zaobserwowaliśmy wzrost wydatków obronnościowych, wśród europejskich sojuszników i w Kanadzie. W tym roku nastąpi realny wzrost w wysokości trzech punktów procentowych wśród tych sojuszników - powiedział sekretarz generalny NATO.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)
Jens Stoltenberg

Obrona wymaga zasobów. Zaobserwowaliśmy wzrost wydatków na cele obronnościowe. Polska jest znakomitym przykładem w tej kwestii, na te cele wydaje więcej i lepiej - ocenił w piątek w Warszawie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Stoltenberg wystąpił na Warszawskim Szczycie Ekspertów zwołanym przy okazji szczytu NATO.

- Na tym szczycie podniesiemy nasze partnerstwo na jeszcze wyższy poziom. Obywatele chcą, abyśmy ich chronili; to wymaga zasobów - mówił Stoltenberg.

- W ubiegłym roku po wielu latach spadków nakładów zaobserwowaliśmy wzrost wydatków obronnościowych, wśród europejskich sojuszników i w Kanadzie. W tym roku nastąpi realny wzrost w wysokości trzech punktów procentowych wśród tych sojuszników - powiedział.

Jak ocenił Polska jest w tej kwestii znakomitym przykładem. - Polska wydaje więcej i wydaje lepiej - wskazał sekretarz generalny NATO.

- Aby nasze narody mogły być bezpieczne, nie wystarczy utrzymywanie silnych mechanizmów obrony, musimy również pomagać wzmacniać się naszym partnerom. Będziemy pomagali naszym partnerom na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej zmierzyć się z podstawowymi przyczynami niestabilności, zabezpieczać ich kraje i zwalczać terroryzm - mówił.

Jak ocenił "szkolenie lokalnych sił jest bardzo często najlepszą bronią przeciwko gwałtownemu ekstremizmowi". "Nauczyliśmy się bardzo dużo z naszych operacji na Bałkanach i w Afganistanie. Pozostajemy nadal zaangażowani w szkolenie sił afgańskich" - zaznaczył.

Jak wskazał będzie uruchomione szkolenie oficerów irackich, wspierana będzie też Jordania i Tunezja. - Jesteśmy także gotowi, aby pomagać Libii. Chcemy również podkreślić nasze zaangażowanie we współpracę z partnerami na Wschodzie: Ukrainą, Gruzją oraz Republiką Mołdowy, aby pomóc im oprzeć się zewnętrznym presjom i wprowadzać reformy - mówił.

Podkreślił, że NATO i UE "ma wspólne wartości, zainteresowania i interesy". - Stoimy też w obliczu wspólnych zagrożeń. Brexit zmienia relacje Wielkiej Brytanii z UE, ale nie zmienia sytuacji brytyjskiej wewnątrz NATO. Jedność i współpraca pomiędzy NATO i UE pozostaje tak istotna jak zawsze - podkreślił.

Tagi: nato, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-07-2016

klex"Jak wskazał będzie uruchomione szkolenie oficerów irackich, wspierana będzie też Jordania i Tunezja. - Jesteśmy także gotowi, aby pomagać Libii. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)