Notowania

pakiet klimatyczny
13.10.2014 23:44

Szczyt UE z wicepremierem Piechocińskim. Będzie walka o pakiet klimatyczny

Premier Kopacz chce mieć na szczycie unijnym "pełną reprezentację merytoryczną i polityczną".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strożyk/REPORTER)

Wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński poinformował, że uzgodnił z premier Ewą Kopacz, iż będzie jej towarzyszył na posiedzeniu Rady Europejskiej, poświęconemu kwestiom klimatycznym.

Wieczorem odbyło się spotkanie koalicyjne PO-PSL z udziałem m.in. premier Kopacz, Piechocińskiego oraz szefów klubów PO i PSL: Rafała Grupińskiego i Jana Burego.

_ - Umówiliśmy się z premier Kopacz, że sukcesywnie będziemy się spotykać w gronie koalicjantów. Omówiliśmy m.in. zadania dla klubów parlamentarnych, jeśli chodzi o wywiązania się z zapowiedzi z expose _ - powiedział Piechociński po spotkaniu. Jak dodał, ma się to _ przełożyć na maksymalnie spójną pracę nad priorytetami z expose _.

Szef PSL powiedział, że najwięcej czasu zajęła rozmowa o pakiecie klimatycznym i zbliżającym się szczycie UE w Brukseli.

_ - Uzgodniliśmy na spotkaniu, że lecę z premier Kopacz na szczyt unijny. Zanosi się, że trzeba będzie na miejscu elastycznie analizować każde możliwe rozwiązania, dlatego obecność przedstawiciela resortu gospodarki jest bardzo potrzebna _ - zaznaczył Piechociński. Jak dodał, premier Kopacz chce mieć na szczycie unijnym _ pełną reprezentację merytoryczną i polityczną _.

Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński podkreślił, że obecność Piechocińskiego na szczycie UE pomoże w tym, żeby _ jeszcze mocniej i konsekwentniej bronić polskiego stanowiska _.

Na 23-24 października zaplanowano w Brukseli szczyt UE, który ma uzgodnić nowy cel redukcji emisji CO2 w Unii Europejskiej po 2020 r. KE zaproponowała na początku roku 40-proc. cel redukcji emisji CO2 w ramach projektu polityki energetycznej i klimatycznej UE do 2030 r. Zaproponowała też ogólnoeuropejski cel udziału energii ze źródeł odnawialnych na poziomie 27 proc. Obowiązujący do 2020 r. pakiet energetyczno-klimatyczny zakłada 20-proc. redukcję emisji CO2 i 20-proc. udział energii odnawialnej.

Kolejny temat rozmów koalicyjnych, to wybory samorządowe. _ - Na spotkaniu zadeklarowaliśmy, że po wyborach w pierwszej kolejności ustalimy ze sobą współpracę co do kształtu koalicji wyborczych w powiatach i województwach _ - relacjonował szef PSL.

Kosiński powiedział, że na spotkaniu koalicyjnym padła też deklaracja _ zintensyfikowania działań na rzecz osiągnięcia wyniku wyborczego, co najmniej takiego jak w 2010 roku _.

Piechociński zapewnił, że na spotkaniu nie było rozmowy o stanowisku ministra bez teki dla Jacka Rostowskiego. _ Ja nie dobieram pani premier doradców, każdy z nas dobiera swoich współpracowników w ramach puli PO i PSL _ - podkreślił.

Szef PSL poinformował też, że premier Kopacz omówiła rezultaty swoich ostatnich wizyt zagranicznych w Berlinie i Paryżu.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel ocenia stosunki polsko-niemieckie Angela Merkel chce współpracować z Ewą Kopacz, tak jak z Donaldem Tuskiem.
Pakiet klimatyczny. To decydujące rozmowy? Polska premier przybyła dzisiaj do Berlina; z kanclerz Niemiec będzie rozmawiać m.in. o pakiecie energetycznym w kontekście październikowego szczytu UE.
Polityka energetyczna UE. "To jest rewolucja" _ - Na całym świecie klienci coraz bardziej chcą energii czystszej i produkowanej lokalnie, obecny kształt konwencjonalnej energetyki upadnie - _mówił prezes koncernu E.ON Johannes Teyssen.
Tagi: pakiet klimatyczny, piechociński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz