Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczyt w sprawie Ukrainy i Rosji planowany na środę

0
Podziel się:

Prezydent Putin potwierdził, że porozumiał się z przywódcami Francji, Niemiec i Ukrainy, iż spotkają się w Mińsku, by przedyskutować plan uregulowania konfliktu w Donbasie.

Władimir Putin na spotkaniu z Alaksandrem Łukaszenką.
Władimir Putin na spotkaniu z Alaksandrem Łukaszenką. (PAP/EPA)
bELbdHyZ

W najbliższą środę planowane jest kolejne spotkanie na szczycie przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji w Mińsku - poinformował w niedzielę rzecznik niemieckiego rządu. Spotkanie w tzw. formacie normandzkim potwierdził prezydent Rosji Władimir Putin oraz administracja prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

Czterej przywódcy - Angela Merkel, Francois Hollande, Petro Poroszenko i Władimir Putin - przeprowadzili przed południem w niedzielę _ obszerną telekonferencję _ - poinformował rzecznik Steffen Seibert. Uczestnicy rozmowy pracują nad pakietem posunięć w ramach zabiegów o kompleksowe rozwiązanie konfliktu we wschodniej Ukrainie.

Prace mają być kontynuowane w poniedziałek w Berlinie. Celem tych działań jest zorganizowanie w przyszłą środę w Mińsku spotkania na szczycie w formule normandzkiej. Grupa kontaktowa składająca się z przedstawicieli OBWE, Rosji i Ukrainy oraz separatystów zbierze się do środy w Mińsku.

bELbdHzb

Prezydent Putin potwierdził, że w toku niedzielnej telekonferencji porozumiał się z przywódcami Francji, Niemiec i Ukrainy, iż spotkają się w środę w Mińsku, by przedyskutować plan uregulowania konfliktu w Donbasie.

Wszelako Putin uzależnił to od uzgodnienia kilku aspektów, które - jak to ujął - ostatnio były intensywnie omawiane.

_ - Chciałbym poinformować, że właśnie zakończyłem rozmowę z kolegami z Kijowa, Berlina i Paryża w tzw. formacie normandzkim. Ustaliliśmy, że postaramy się zorganizować spotkanie w tym samym formacie z udziałem szefów państw i rządów w Mińsku. Będziemy orientować się na środę, jeśli do tego czasu uda się uzgodnić kilka aspektów, które ostatnio były przez nas intensywnie omawiane _ - oznajmił prezydent Rosji.

Putin uczynił to w Soczi po spotkaniu z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką. _ - Prosiłbym was o pomoc w przeprowadzeniu tego spotkania. Tak jak robiliście to dotychczas, uprzejmie umożliwiając odbycie w Mińsku spotkań na szczeblu eksperckim _ - powiedział prezydent Rosji, zwracając się do Łukaszenki. Ten ze swej strony zadeklarował, że Mińsk zorganizuje spotkanie _ w imię osiągnięcia spokoju we wspólnym domu _.

bELbdHzh

Tymczasem przebywający na kończącej się w niedzielę 51. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział, że oczekuje, iż przywódcy Rosji, Niemiec, Ukrainy i Francji podejmą podczas spotkania w Mińsku _ ważne decyzje _ - pisze agencja Reutera.

Według komunikatu administracji Poroszenki mińskie rozmowy będą poprzedzone spotkaniem wysokiej rangi przedstawicieli MSZ Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji, do którego dojdzie w poniedziałek.

Przywódcy _ także oczekują, że ich wysiłki podczas spotkania w Mińsku doprowadzą do niezwłocznego i bezwarunkowego wstrzymania ognia przez obie strony _ konfliktu - czytamy w komunikacie wydanym w Kijowie. Tzw. format normandzki to rozmowy o rozwiązaniu kryzysu na wschodniej Ukrainie prowadzone przez liderów Ukrainy, Niemiec, Francji oraz Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl

bELbdHzi
bELbdHzC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)