Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Szef KNF napisał do banków i SKOK-ów. Chodzi o wypowiadanie umów kredytowych

Szef KNF napisał do banków i SKOK-ów. Chodzi o wypowiadanie umów kredytowych

Fot. Krystian Dobuszynski/REPORTER

W sytuacji opóźnienia ze spłatą zobowiązania kredytodawca, podejmując działania w celu wyegzekwowania spłaty długu, nie powinien mechanicznie podejmować działań, zmierzających do wypowiedzenia umowy kredytu - napisał w piśmie do prezesów banków i SKOK-ów przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak.

List Jakubiaka został w piątek opublikowany na stronie internetowej KNF.

"Kredytodawca winien na wniosek kredytobiorcy przeanalizować jego sytuację i wspólnie z nim poszukiwać możliwych do zaakceptowania rozwiązań problemu zadłużenia, umożliwiających kontynuowanie stosunku umownego i spłatę zobowiązania kredytowego przez dłużnika" - pisze szef komisji.

Jakubiak przypomina, że w myśl prawa bankowego w przypadku opóźnienia ze spłatą zobowiązania kredytodawca wzywa kredytobiorcę do uregulowania zaległości w terminie nie krótszym niż 14 dni roboczych, a zarazem informuje, że klient w ciągu tych 14 może wystąpić o restrukturyzację zadłużenia.

Szef KNF dodaje, że w przypadku odrzucenia wniosku o restrukturyzację "bank powinien przekazać wnioskodawcy, bez zbędnej zwłoki, pisemne i szczegółowe wyjaśnienia, dotyczące przyczyny odrzucenia wniosku o restrukturyzację". Wyjaśnienia te "powinny rzetelnie wyjaśnić powód odmowy dokonania restrukturyzacji".

Jakubiak zwraca się też do banków i kas, że jeśli pojawią się symptomy kłopotów kredytobiorcy, kredytodawca powinien z własnej inicjatywy podejmować z nim rozmowy, ewentualnie wykorzystując instytucje mediacji.

"Rzetelne realizowanie wprowadzonych obowiązków pozytywnie wpłynie na wizerunek banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, postrzeganych jako instytucje zaufania publicznego" - napisał szef KNF, zapowiadając zainteresowanie KNF sposobem realizacji tych wymogów.

banki, mediacja, KNF, andrzej jakubiak, kredytodawca
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
J.M.
86.168.93.* 2016-03-14 13:29
No niestety jezeli prawo jest po stronie bankow to banki zrobia wszystko zeby pieniadze zabrac jak najszybciej tzn bez proby rozwiazania problemu jaki pojawil sie u kredytobiorcy nawet jezeli jest to chwilowe opoznienie. Z drugiej strony banki dawaly i daja kredyty konsumpcyjne na lewo i prawo bez sprawdzania sytuacji finansowej osoby bioracej kredyt co doprowadzilo do duzej ilosci kredytow bez mozliwosci splacenia ich ... niestety 500 + da bankom mozliwosc zabrania pieniedzy przeznaczonych na dzieci ... czyli PiS spelnil obietnice a ludzie i tak nie dostana pieniedzy ... coz zycie
warSawa
83.142.193.* 2016-03-14 10:19
haha i banki wezmą sobie to do "serca' :-)))))))))
Ja506
31.175.56.* 2016-03-13 18:36
Dziękuję bardzo rządowi za 3,41zł podwyzki emeytalnej !!!! Nie wiem czy smiać się czy płakać !!!!!
Zobacz więcej komentarzy (10)