Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sześciolatki w szkołach. Kolejny projekt w Sejmie

0
Podziel się:

Obecny projekt zakłada między innymi, że dziecko mogłoby wrócić z pierwszej klasy do przedszkola, jeśli nie radzi sobie w szkole.

Sześciolatki w szkołach. Kolejny projekt w Sejmie
(Dominik Gajda/Reporter)
bEEoHfph

Zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków i powrót do zasady, że to rodzice decydują, czy ich dziecko rozpocznie naukę w wieku 6 czy 7 lat - zakłada obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, nad którym w środę debatuje Sejm.

Pod projektem przygotowanym przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców zebrano około 300 tysięcy podpisów osób popierających go.

Autorzy projektu chcą powrotu do zasady, że to rodzice decydują o wieku rozpoczynania przez dziecko nauki, czyli zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Chcą też zniesienia obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków i możliwości - na wniosek rodziców - powrotu dziecka z I klasy do przedszkola, do którego wcześniej uczęszczało.

bEEoHfpj

Chcą także, by w przypadku wybrania przez nauczycieli klas I-III szkół podstawowych innego podręcznika niż przygotowywany na zlecenie MEN darmowy "Nasz elementarz", jego zakup był dotowany przez państwo. Opowiadają się też za powrotem możliwości organizowania przez przedszkola dodatkowych zajęć opłacanych przez rodziców.

W projekcie zaproponowano, by uczestnictwo dziecka w zajęciach realizowanych w przedszkolu lub szkole przez podmioty zewnętrzne wymagało każdorazowo zgody jego rodziców, po uprzednim zapoznaniu się przez nich ze szczegółowym zestawieniem treści programowych i wykazem wykorzystywanych materiałów.

Projekt przewiduje również zakaz tworzenia zespołów szkolno-przedszkolnych; przedszkole mieszczące się w tym samym budynku co szkoła nie mogłoby tworzyć z nim struktury organizacyjnej i administracyjnej, ma mieć odrębność lokalową i finansowo-księgową. Z kolei szkoła podstawowa i gimnazjum będą miały obowiązek zorganizowania stołówki, a na wniosek rady rodziców także kuchni. Rady rodziców opiniowałyby decyzje o likwidacji szkół, przedszkoli.

Czytaj więcej w Money.pl
Sześciolatki nie będą musiały iść do szkoły? Zniesienie obowiązku szkolnego i powrót do zasady, że to rodzice decydują, czy ich dziecko rozpocznie naukę w wieku 6 czy 7 lat - zakłada projekt nowelizacji ustawy.
Sejm zdecyduje o sześciolatkach Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakłada zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków i obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków.
NIK ocenił szkoły na przyjęcie sześciolatków Według kontrolerów dalszego dostosowania wymagają stołówki i toalety szkolne.
bEEoHfpK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)