Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szkolnictwo zawodowe w Polsce. Unia da na ten cel 820 mln euro

0
Podziel się:

- Bardzo mi zależy, żeby dostęp do tych pieniędzy był jak najłatwiejszy, bo tylko to daje szansę, że zawodu będzie się uczyło w warunkach realnych - mówiła szefowa MEN.

Szkolnictwo zawodowe w Polsce. Unia da na ten cel 820 mln euro
(digi_guru/iStockphoto)

120 milionów euro z UE w dyspozycji ministra edukacji narodowej i 700 milionów euro u marszałków województw to kwoty, które mogą być przeznaczone z nowego budżetu UE na szkolnictwo zawodowe w Polsce - poinformowała minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.

_ - Nowa perspektywa finansowa to lata 2015-20, a w praktyce jeszcze dwa kolejne. Pieniądze są, jest pytanie czy wydamy je dobrze, czy zmarnujemy. Chciałabym zrobić wszystko, byśmy wydali je dobrze _ - zadeklarowała szefowa MEN, która uczestniczyła w Warszawie w Forum Edukacji Zawodowej i Gospodarki.

Zaznaczyła, że Polska jest na samym końcu negocjacji budżetowych z Unią Europejską i na co te środki będą mogły zostać wydane będzie wiadomo w ciągu dwóch tygodni.

_ - Marzy mi się sytuacja, w której duża część tej kwoty będzie wykorzystana do tego, by tworzyć miejsca praktyk u pracodawców. To, co dzisiaj jest problemem szkolnictwa zawodowego, to, że zawodu nie zdobywa się w praktyce, tylko "na sucho" _ - powiedziała minister. _ - Bardzo mi zależy, żeby dostęp do tych pieniędzy był jak najłatwiejszy, bo tylko to daje szansę stworzenie w Polsce sytuacji, że zawodu będzie się uczyło w warunkach realnych _ - powiedziała.

Kluzik-Rostkowska chce, by wracający z zimowych ferii gimnazjalista, który kończy edukację na tym poziomie i wtedy podejmuje decyzję co dalej - gdzie kontynuować naukę - miał gotową informację. _ - Wracają z ferii, odpalają kompa, włączają mapę i patrzą, jaka jest oferta w ich najbliższej okolicy. Chcemy to połączyć z kampanią budującą dobry nastrój wokół szkolnictwa zawodowego _ - mówiła.

MEN współdziała w tej sprawie z resortami gospodarki, pracy i skarbu, który ma w zarządzie spółki skarbu państwa.

W ocenie Kluzik-Rostkowskiej szkolnictwo zawodowe w Polsce trzeba urynkowić. _ - Ma ono sens tylko wtedy, gdy jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy _ - podkreśliła.

Przypomniała, że bolączką systemu szkolnictwa zawodowego są szkoły, które nie kształcą w potrzebnych zawodach, tylko w takich, do których mają nauczycieli. _ - Potem wypuszczamy na rynek pracy ludzi, którzy nie mają szansy znalezienia pracy, ponieważ te zawody nie są już potrzebne _ - tłumaczyła. Zmiana pozwoliłaby podnieść rangę szkolnictwa zawodowego w Polsce - dodała.

Jednym z elementów dobrego przygotowania do rozsądnego wydania tych pieniędzy może być istniejący w Niemczech mechanizm miejsc praktyk w firmach - uważa szefowa MEN. _ - Jeśli młody człowiek chce wybrać jakiś zawód X, to sam szuka miejsca praktyki. Jeśli okazuje się, że w promieniu 100 km nie ma takiej firmy, która zaoferuje mu praktykę w takim zawodzie, to oznacza chyba, że źle wybrał, jeśli chce mieszkać nadal tam, gdzie mieszka _ - podkreśliła.

Zaznaczyła, że z pieniędzy będą mogli skorzystać rzemieślnicy, by zorganizować stanowiska pracy - praktyk, opłacić osobę, która te praktyki będzie prowadziła i współfinansować wynagrodzenie dla takiego ucznia.

Współorganizatorami dwudniowego Forum są Instytut Badań Edukacyjnych, Związek Rzemiosła Polskiego i Narodowe Forum Doradztwa Kariery.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)