Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

"Polska Fundacja Narodowa to przekręt". Nowoczesna żąda wyjaśnień od Beaty Szydło

60
Podziel się:

Przekręt do przepalania państwowych pieniędzy na potrzeby propagandy partyjnej PiS - opozycja o Polskiej Fundacji Narodowej, odpowiedzialnej m.in. za kampanię "Sprawiedliwe Sądy".

Adam Szłapka z Nowoczesnej zarzuca PiS kłamstwo w informowaniu o tym, kto stoi za PFN
Adam Szłapka z Nowoczesnej zarzuca PiS kłamstwo w informowaniu o tym, kto stoi za PFN (EAST NEWS)

Temat PFN poruszył przed rozpoczęciem piątkowych głosowań w Sejmie Adam Szłapka z Nowoczesnej. Zgłosił wniosek o przerwę, by - jak mówił - uzyskać informację od premier Beaty Szydło w sprawie działalności fundacji.

Kto kłamie?

- Mamy z całą pewnością do czynienia z aferą, z przekrętem wymyślonym przez bardzo zdolnych i doświadczonych przekręciarzy. Wymyśliliście po prostu państwo pralnię pieniędzy, która ma służyć przepalaniu pieniędzy państwowych na waszą propagandę partyjną - ocenił Szłapka, zwracając się do posłów PiS.

Przypomniał, że w najbliższy poniedziałek - na wniosek Nowoczesnej - kampanią "Sprawiedliwe Sądy" zajmie się Państwowa Komisja Wyborcza.

Zobacz także: "Niech zostanie tak jak było" - o co chodzi w akcji Polskiej Fundacji Narodowej?

- Jest szereg pytań, na które powinien odpowiedzieć zarząd i rada tej fundacji. Jest też szereg pytań, na które powinna odpowiedzieć pani premier - dodał Szłapka.

Poseł pytał, kto w sprawie PFN kłamie: Ryszard Terlecki (szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu) czy Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości).

- Mijają się w zeznaniach - ocenił polityk Nowoczesnej.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zwrócił jednak uwagę, że jego wypowiedź nie ma charakteru wniosku formalnego. Nie poddano jej pod głosowanie.

Kampania "Sprawiedliwe Sądy" ma się toczyć m.in. w telewizji i internecie. W zeszły piątek uruchomione zostały witryny: sprawiedliwesady.pl i takjakbylo.pl, a także profile "Sprawiedliwe Sądy" na Facebooku i Twitterze oraz kanał na Youtube. O kontrowersjach wokół witryny przeczytasz w money.pl

Wiceprezes Fundacji Maciej Świrski przekonywał w czwartkowej rozmowie z RMF FM, że celem kampanii jest informowanie obywateli o tym, "jak wygląda sytuacja i dlaczego trzeba ją zmienić".

- PFN promuje wizerunek Polski także w oczach obywateli przez to, że informuje ich o prawdzie. Dzięki temu rozumieją, na czym polegają zmiany i nie będą myśleć o Polsce jako o dyktaturze - mówił wiceszef PFN.

- Nic nie wiem na ten temat, abym się przeciwstawiał (nadużyciom sędziów) w imieniu PiS-u czy rządu. Przeciwstawiam się w imieniu obywateli. Jestem obywatelem, poczuwam się do odpowiedzialności za Polskę - podkreślał Świrski.

Adam Szłapka nie krył oburzenia rozmową, czemu dał wyraz na Twitterze.

PiS nie widzi jednak problemu.

- Polska Fundacja Narodowa, która realizuje kampanię "Sprawiedliwe Sądy", działa zgodnie z prawem. Nie widzimy żadnego powodu do wszczynania w tej sprawie histerii medialnej - powiedział w czwartek szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Równoważenie histerii

Zdaniem Terleckiego "histeria" ws. reformy sądownictwa, którą chce przeprowadzić rząd PiS, ma zdezorientować część opinii publicznej, pokazać "że PiS chce dokonać jakiegoś zamachu na niezawisłość sądów, na trójpodział władzy".

- Co oczywiście jest nieprawdą - podkreślił Terlecki. - W takiej sytuacji naturalne jest, że rząd musiał podjąć pewne działania, także o charakterze medialnym, aby tę histerię zrównoważyć i uspokoić - przekonywał szef klubu PiS.

Tymczasem według Michała Wójcika, wiceministra sprawiedliwości, ani PiS, ani rząd nie mają nic wspólnego z kampanią PFN.

- To nie jest kampania PiS, obozu zjednoczonej prawicy, rządu. Powstała fundacja, która - zgodnie ze statutem - realizuje określone cele. Ani rząd, ani PiS nie ma z tym nic wspólnego - mówił Wójcik w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Jeden na jeden” w TVN24.

W zeszłym tygodniu Nowoczesna skierowała pismo do przewodniczącego PKW o kontrolę i sprawdzenie, czy nie dochodzi do złamania ustawy o partiach politycznych i finansowaniu partii politycznych przez PFN.

kraj
ekologia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(60)
wwert789
7 lat temu
Jak widać to dopiero obudziliście się z letargu bo to od dawna widome było że to wielki przekręt i badziewie błazny, barany!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
omg
7 lat temu
To państwo to jest przekręt!
erht
7 lat temu
PiS to zorganizowana grupa przestępcza !
zontek
7 lat temu
z wami jest tak co zreszta pewnie zainspirowałe ciebie przy okazji tej wyPOwiedzi....ze złodziej krzyczy kradną... to tak ze chcecie wyjasnien za kampanie bilbordowa za kilka milionów sfinansowanej ze spolek SP zarzadanych przez przedstawicieli władzy... w koncu sa ich wlascicielami POniekad i nie jest to tajemnica i wszyscy obywatele o tym wiedza a nie zgdzaja sie tylko wy i czesc waszych pelowskich wyborców....natomiast wy POdczas swoich rzadów okradaliscie panstwo jako urzednik panstwowy patrz hanka gronkiewicz, adamowicz i inne gwiazdy... to jeszcze tworzyliscie przepisami i ustawami "prawo" ktore bylo na POtrzeby tej calej mafii do ktorej nalezeliscie, nalezały wasze rodziny, ktora okradała panstwo prawnie formalnie w swietle przepisów...to te wyłudzenia vatu, a wy scigaliscie obywateli za montowanie kratki w jednym aucie nalezacych do przedsiebiorcy jednoosobowej dzialalnosci...ale dzien bez PROPAGANDY ktora przy kazdej okazji wciskacie w usta rzadzacym....dniem straconym dla was i dla wspierajacego was POrtalu, Ja jeszcze pamietam te mape europy za kazdym przedstawicielem owczesnie rzadzacej władzy gdzie polska byla samotna zielona wyspą ....a i tak podniesliscie vat i zlikwidowaliscie ulgi....by zylo sie wam lepiej....ale rzeczywistosc okazala sie inna niz ją rozPOwszechnialiscie w wowczas nalezacej do was tvppo
Też Polak
7 lat temu
A w Żninie Polak zgwałcił 8 latkę nie uchodźca a polak?. Celowo małą literą!!!.
...
Następna strona