Notowania

Przejdź na
smog w polsce
28.08.2018 07:10

Szokujący rachunek za smog. 19 tys. przedwczesnych zgonów i nawet 30 mld zł strat

19 tys. Polaków umarło przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza w 2016 roku. Raport o kosztach zdrowotnych emisji zanieczyszczeń przedstawiło właśnie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP money)

19 tys. Polaków umarło przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza w 2016 roku. Raport o kosztach zdrowotnych emisji zanieczyszczeń z kominów polskich domów przedstawiło właśnie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Jak pisze Gazeta Wyborcza, raport nie bez powodu został pokazany teraz. To odpowiedź resortu Jadwigi Emilewicz na zaproponowane przez ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego normy dla węgla. Zgodnie z nimi będzie można palić każdej jakości węglem, nawet odpadami.

Według zapowiedzi Emilewicz dyskusje z ministrem energii jednak trwają, a Polska przyjmie takie normy dla węgla, aby te liczby zmniejszyć.

To właśnie zaprezentowany raport z wyliczonymi kosztami smogu w Polsce ma pomóc w batalii o zmianę rozporządzenia i zaostrzenie norm. A według szacunków resortu przedsiębiorczości te koszty dla skarbu państwa wahają się między 13 a 30 mld euro rocznie. Skąd te wyliczenia?

Gazeta Wyborcza pisze, cytując ekspertów, że są to koszty tego, iż człowiek nie pracuje, nie jest elementem systemu gospodarczego.

ZOBACZ: * *Tej zimy smog znów powróci. Ministerstwo energii chce sprzedaży flotu i mułu

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) szacuje wartość życia w Polsce na 1,5 mln euro, a wartość jednego roku – na 25 tys. euro. Jeśli pomnożymy te wartości, biorąc pod uwagę różne statystyki dotyczące przedwczesnych zgonów, to otrzymujemy stratę nawet 30 mld rocznie.

Wprowadzenie norm dla węgla premier obiecał jeszcze na ten rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: smog w polsce, alarm smogowy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-08-2018

OrliTylko eliminacja paliw kopalnych, a szczególnie węgla to szansa na uniknięcie problemów. Drugi warunek to transformacja energetyczna, postawienie … Czytaj całość

28-08-2018

CypisBędą tak reanimowali trupa węglowego aż Polska zbankrutuje, a obywatele wymrą. Liczy się jak zawsze doraźny interes, a nie rozważne zarządzanie. Nie … Czytaj całość

28-08-2018

ZłośliwaZuzannaPo co mieć za free energię z własnego słońca, wiatru, wody, skoro można płacić gruby pieniądz Putinowi i kopcić

Rozwiń komentarze (222)